HP definitivně prohrál soud a bude platit pokutu 10 miliónů EUR za prodej tiskáren blokujících neoriginální tiskové kazety

Italský úřad pro hospodářskou soutěž a trh udělil v roce 2020 společnosti HP Inc. a italské HP Italy Srl. pokutu ve výši 10 000 000 (zhruba 250 000 000 Kč) v souvislosti s blokováním neoriginálních tiskových kazet. Společnost HP Inc. používá metody nazývané (DS – Dynamic Security) k vzdálenému zablokování některých neoriginálních tiskových kazet.

 

 

HP zveřejnila na své hlavní stránce zprávu o blokování neoriginálních inkoustových kazet
HP dostala pokutu ve výši 250 000 000 Kč za blokování neoriginálních inkoustů a tonerů
HP zaplatí více než 30 milionů Kč na odškodnění za blokování neoriginálních kazet kupujícím v Belgii, Itálii, Španělsku a Portugalsku
HP blokuje už i tonerové kazety

 

 

Podle italského kontrolního úřadu společnost HP adekvátně neinformovala spotřebitele o existenci tohoto opatření před koupí tiskárny a toto sankcionovala. Rozhodnutí vyžaduje, aby společnost HP jasně označila tato omezení na krabicích tiskáren a nařídila vypracování komplexní zprávy o shodě ve stanovených lhůtách.

Společnost HP se této pokutě velmi intenzivně soudně bránila. V rámci významného vývoje probíhajících právních bitev, kterým čelí společnost Hewlett-Packard (HP), Regionální správní soud pro Lazio zamítl odvolání společností HP Italy a HP Inc. proti italskému úřadu pro hospodářskou soutěž. Původní rozhodnutí z roku 2020, které společnosti HP uložilo pokutu 10 milionů eur za klamavé praktiky související s firmwarem její tiskárny, je pevné.


 

Tento právní neúspěch pro HP v Itálii následuje po několika dalších globálních problémech, kterým společnost HP čelila. Kromě rozhodnutí v Itálii se Hewlett-Packard (HP) ocitá v dalších právních zmatcích, protože čelí obviněním a potenciálnímu vyšetřování protisoutěžních praktik ve Spojených státech. Jádro problému v těchto sporech spočívá ve funkci „dynamického zabezpečení“ společnosti HP.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. HP appeal denied, faces major transparency setback. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 25. 04. 2024. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/hp-appeal-denied-faces-major-transparency-setback/>.