Prodeje tiskáren meziročně poklesly o téměř 16 %, trh táhne dolů zejména Pantum

Společnost International Data Corporation (IDC) zveřejnila statistiku vývoje prodejů tiskáren a multifunkčních zařízení za čtvrté čtvrtletí roku 2023 a jeho porovnání s čtvrtým čtvrtletím roku 2022.  Meziročně došlo k poklesu globálních prodejů o 15,5 %, tedy o 21,1 miliónu kusů tiskových zařízení.

 

 

Prodeje tiskáren meziročně poklesly o téměř 8 %, dle očekávání padají prodeje značky Pantum
Spojené státy americké zakázaly dovoz 4. největšího světového výrobce tiskáren a jednoho z největších výrobců tonerů do USA
HP blokuje další typy tonerových kazet
Jak výhodná je ve skutečnosti registrace v programu HP+, kterou HP vnucuje ke každé tiskárně? Registrace ke službám HP+ může být spojena s měsíčním paušálem!

 

 

Zcela dle předpokladů největší propad zaznamenal čínský výrobce Pantum. Spojené státy americké v květnu roku 2023 oznámily zákaz dovozu do USA čínského výrobce tiskáren a spotřebního materiálu Ninestar Corp. z důvodu porušování lidských práv. Společnost Ninestar Corp. je výrobcem tiskáren prodávaných pod obchodní značkou Pantum. Pantum se tak po několikaletém růstu velmi výrazně propadl – o 25,7 %. Lze očekávat další propad v dodávkách.


 

Silně se nedaří ani společnosti HP Inc., která se propadla o 18,8 %. Z našeho pohledu je možné tento propad dodávek vysvětlit nuceným zaváděním produktů se službami HP+ a nucenou instalací pomocí služby HP Smart i dynamické aktualizace blokující náplně třetích stran. Vykytuje obrovské množství negativních uživatelských recenzí, které se dle našeho názoru začínají promítat do poptávky po těchto tiskárnách.

Podobné omezení v dodávkách byly identifikovány u společnosti Canon, kde došlo k propadu o 15,3 %. Tiskárny Canon a HP vycházejí ze společného technického řešení, ačkoliv softwarové řešení je odlišné.


 

Nejmenší propady dodávek byly zaznamenány u společností Epson a Brother. Epson omezil dodávky o rovných 10 %, Brother pouze o 7,5 %. Epson se tak dostal na pozici druhého největšího globálního výrobce tiskáren.

Ostatní výrobci se propadli o 19,1 %. Vysvětlení je možné spojovat opět se zákazem dovozu tiskáren společnost Ninestar Corp. do USA, protože řady tiskáren Lexmark a Xerox byly přeznačkované tiskárny Pantum.

 

 

O IDC Trackers:
Produkty společnosti International Data Corporation (IDC) IDC Trackers poskytují přesné a včasné informace o tržní velikosti, podílech jednotlivých dodavatelů a dále poskytují prognózy pro stovky technologických trhů z více než 100 zemí celého světa. S využitím vlastních nástrojů a výzkumných procesů jsou produkty IDC Trakcers aktualizovány na pololetním, čtvrtletním a měsíčním základě. Výsledky sledování jsou doručovány klientům v uživatelsky přívětivých výsledcích programu Excel a on-line dotazovacích nástrojích. Více informací o IDC Trackers zde: https://www.idc.com/tracker/showtrackerhome.jsp

 

Autor:
Asociace renovátorů tonerů (ART)

 

Zdroj:
IDC. Worldwide Hardcopy Peripherals Shipments Declined 15.5% Year Over Year in the Fourth Quarter of 2023, According to IDC. [online]. Framingham: IDC Research, Inc. Poslední revize 18. 03. 2024. Dostupný z WWW: <https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS51966724>.