4 roky ve vězení za prodej tonerových kazet v Německu

V rámci razie dne 24. července 2017 celní úřady prohledaly 24 obytných a obchodních prostor v Rýnu-Main a čtyři nemovitosti v Severním Porýní-Vestfálsku. Jednou z kontrolovaných nemovitostí byla nemovitostí daňová poradenská kancelář, která zločinnému gangu vedla účetnictví. Paralelní razie probíhala i v Nizozemsku.

Během nájezdů bylo zjištěno celkem 24 osob a zatčeni tři podezřelí, 34 letý muž z Německa, 48 letý a 52 letý muž, kteří nemají trvalé bydliště v Německu.

Bylo zadrženo 23 mužů ve věku 29 až 72 let a 33 let stará žena – s německou, nizozemskou, tureckou a iránskou státní příslušností.

Razie byla výsledkem dvouletého vyšetřování, které bylo zahájeno v přístavu v Hamburku v říjnu 2015.

 

Padělané tonerové kazety Kyocera
Autor: BusinessPartner PBS
 

Razie se účastnilo více než 200 úředníků, policistů, celníků a zaměstnanců Kyocery. Zadrženo bylo zboží v hodnotě více než 10 milionů EUR, hotovost 100 000 EUR, zlaté pruhy v hodnotě přes 40 000 EUR a 50 000 EUR na bankovních vkladech. Dále došlo k zadržení přepravních kontejnerů.

Gang vykupoval použité tonerové kazety Kyocera, které následně vyvezl do Dubaje a do Číny, kde byly znovu naplněny a poté znovu dovezeny do Německa a prodány obchodníkům jako originální tonerové kazety. Došlo tak k porušení ochranné známky Kyocera. V minulosti měl gang tonerové kazety plnit přímo v Německu, ve výrobním závodě ve Frankfurtu nad Mohanem a v minulosti zřejmě také v Dieburgu.

Případ projednával Krajský soud v Darmstadtu. Organizátorům, dvěma bratrům ve věku 49 a 53 udělil soud nepodmíněný trest ve výši čtyři roky odnětí svobody. Poslední z hlavních organizátorů, 35 letý muž, dostal trest nepodmíněného odnětí svobody na dva roky a devět měsíců. Další z pachatelů trestné činnosti byli odsouzeni k nižším nepodmíněným trestům odnětí svobody.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. Fake Kyocera toners seized. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 01. 08. 2017. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/fake-kyocera-toners-seized/>.

BusinessPartner PBS. Toner-Fälschung: Zollfahnder heben Fälscherwerkstatt aus. [online]. Poslední revize 04. 08. 2017. Dostupný z WWW: <https://www.pbs-business.de/news/monitor/04-08-2017-zollfahnder-heben-faelscherwerkstatt-aus/>.

The Recycler. German men jailed for counterfeiting. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 06. 12. 2018. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/german-men-jailed-for-counterfeiting/>.