Canon vyhrál spor o porušování patentu při prodeji tonerů v Německu

Společnost Canon Inc.  oznámila úspěšné uzavření sporu kvůli porušení patentu číslo EP 2 087 407 s panem Thomasem Zenkelem, majitelem velmi známého internetového obchodu tintenalarm.de.

Obvodního soud v Düsseldorfu dne 11. června 2015 rozhodl, že zakazuje prodávat, nabízet a používat optické válce porušující patentypatent EP 2 087 407 B1, které jsou součástí tonerových kazet pro zhruba 50 modelů laserových tiskáren Canon a Hewlett-Packard a nařídil stažení takových tonerových kazet z distribuce. Součástí rozhodnutí soudu je i rozhodnutí o odpovědnosti za způsobenou škodu společnosti Canon.

Toto rozhodnutí již nabylo právní moci, spory s dalšími prodejci a dovozci v Německu dále probíhají a je možné očekávat obdobný výsledek soudních sporů.

Dle zjištění Asociace renovátoru České republiky se tonery porušující tento patent běžně prodávají v České republice. Prodejcům a dovozcům tak hrozí stejně jako v Německu zákaz prodeje, stažení veškerých dovezených kazet z trhu a úhrada škody společnosti Canon. Nadto hrozí i odnětím svobody na šest měsíců až pět let.

 

Autor:
Asociace renovátorů České republiky (CRRA)

 

Zdroj:
Canon Inc. Canon announces conclusion of patent infringement dispute in Germany.  [online]. Poslední revize 26. 08. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.canon.com/news/2015/aug26e.html>.

EUROPEAN PATENT OFFICE. European patent specification. EP 2 087 407 B1. [online]. Dostupný z WWW: <https://data.epo.org/publication-server/pdf-document?pn=2087407&ki=B1&cc=EP>.