Canon zahájil právní bitvu o porušení patentu dovozem kompatibilních tonerů v USA

Autorům magazínu The Recycler se podařilo nahlédnout do soudních dokumentů, které odhalují, že společnost Canon Inc. podává žalobu na porušení patentu proti společnosti Kostland Inc., z důvodu dovozu, distribuce, výroby, používání, nabízení k prodeji a / nebo prodeje tonerových kazet porušujících patentovou ochranu pod obchodním názvem 4Benefit, určené pro některé barevné laserové tiskárny značky HP (laserové tiskárny značky HP jsou vyvíjeny a patentově chráněny firmou Canon Inc.).

V úvodu soudních dokumentů se uvádí: „28. února 2017 byl řádně a legálně vydán společnosti Canon přihlašovateli vynálezců Kazuo Chadani, Tomonori Mori, a Koji Hashimoto, patent USA č. 9,581,958 B2 (dále jen „patent 958“), nazvaný „Zařízení pro procesní kazety a obrazové tváření „. Pravá a správná kopie „patentu 958“ je připojena jako příloha A. Canon je jediným vlastníkem celého práva, titulu a podílu na „patentu 958“, včetně práva žalovat a vymáhat za všechna porušení.“

„Patent 958“ se týká tisková kazety pro použití se ​​zařízením pro vytváření elektrofotografického obrazu, jako je tiskárna s laserovým paprskem (tonerové kazety). Velmi zjednodušeně řečeno, patent definuje a chrání součástky uvnitř tonerové kazety otáčející optickým válcem v tonerové kazetě. Tisková kazeta obsahuje dva rámy, kdy první rám nese optický válec a druhý rám nese koronu, přičemž tyto rámy jsou spojeny tak, aby byly vůči sobě pohyblivé. Tisková kazeta dále obsahuje spojovací člen pro přijímání hnací síly od tiskárny pro vytváření elektrofotografického obrazu za účelem otáčení optického válce. Spojovací člen zahrnuje část pro uložení hnací síly, která se může pohybovat vzhledem k optickému válci při zachování záběru se zařízením pro vytváření elektrofotografického obrazu. Toto mechanické ústrojí je chráněno patentovou ochranou.

Společnost Canon usiluje o vydání rozsudku, že společnost Kostland Inc. porušila patentovou ochranu společnosti Canon a trvalé nařízení upuštění od dalšího protiprávního jednání společnosti Kostland Inc., včetně dceřiných a přidružených společností. Společnost Canon rovněž žádá společnost Kostland Inc., aby uhradila náhradu škody v přiměřené výši, aby odškodnila Canon za porušení patentu, a dále požaduje, aby Kostland Inc. zaplatila náklady společnosti Canon související se soudní žalobou. Canon žádá o další úlevy, které soud považuje za správné.

 

Zdroj: Amazon.in. 4Benefit. HP 79A (CF279A) Compatible Premium Toner Cartridge by 4Benefit for Black Laserjet Pro M12w.
 

Dle rejstříku Corporationwiki má společnost Kostland Inc. dva prezidenty, pana Yu Pu a Yu Ou. Společnost má zaregistrovány dvě obchodní známky. Barevnou vizualizaci 4Benefit a černou vizualizaci 4Benefit. První použití barevného loga bylo provedeno 01. října 2016, registrace byla provedena 17. června 2017, registraci realizoval pan Domino Wang. První použití černé verze loga 01. října 2016, registrace byla provedena 31. srpna 2017.

Je tedy patrné, že Canon zareagoval žalobou na dovoz tonerových kazet velmi rychle, v podstatě již během prvního roku činnosti společnosti Kostland Inc. byla podána žaloba pro porušení patentové ochrany.

V současné době je možné několik tonerových kazet tohoto prodejce nalézt na indické verzi portálu Amazon.

 

Patent USA 9,581,958 B2:
https://www.google.ch/patents/US9581958

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. Canon enters new patent infringement battle. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 04. 01. 2018. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/canon-enters-new-patent-infringement-battle/>.

Justia Trademarks. 4 BENEFIT – Trademark Details. [online]. Poslední revize 05. 12. 2017. Dostupný z WWW: <https://trademarks.justia.com/875/22/4-87522695.html>.

Justia Trademarks. 4BENEFIT – Trademark Details. [online]. Poslední revize 12. 12. 2017. Dostupný z WWW: <https://trademarks.justia.com/875/85/4benefit-87585247.html>.

Corporationwiki. Kostland Inc. Irvine, CA. Kostland Inc Overview. [online]. Winter Park: Corporation Wiki by Sagewire Research LLC. Dostupný z WWW: <https://www.corporationwiki.com/p/2eovnp/kostland-inc>.