Funai bude vykupovat a opravovat vadné tiskárny

Japonská společnost Funai Electric of Japan v letošním létem v USA zahájí program shromažďování, opravy a dalšího prodeje různé domácí elektroniky. Jedním z opravovaných produktů budou i tiskárny. Opravené tiskárny se budou prodávat přes Amazon.com za ceny zhruba o 20 % nižší, než nové.


 

Zpočátku bude program obsahovat 50 různých produktů. Funai počítá s rozšířením sortimentu o počítače, chytré telefony a další.

Za účelem optimalizace logistiky přepravy spotřební elektroniky plánuje Funai ve spolupráci s logistickými firmami Yusen Logistics z Japonska a JB Hunt Transport Services z USA tato trojice do konce fiskálního roku 2025 zřídit 10 sběrných středisek.

Kromě nabízení produktů pod vlastní značkou vyrábí Funai také elektroniku pro partnerské společnosti na základě dohod s výrobcem originálního vybavení (OEM).

Do fiskálního roku 2029 Funai plánuje tržby až 500 milionů dolarů na americkém trhu. Vyhodnocení vrácených produktů bude provedeno pracovníky Yusen a JB Hunt, přičemž ty, které vyžadují díly nebo opravy, budou zaslány do opravárenských center Funai.

S výrobou tiskáren má Funai velké množství historických zkušeností. Společnost Funai byla dodavatelem inkoustových tiskáren a technologií hardwaru k tiskárnám značek Dell a Lexmark a výrobcem tiskáren Kodak. Pro společnost Lexmark vyráběl Funai inkoustové tiskárny od roku 1997 do roku 2012, kdy byla výroba inkoustových tiskáren Lexmark úplně ukončena. V roce 2013 podepsal Funai dohodu o akvizici technologie a aktiv souvisejících s inkoustovým tiskem společnosti Lexmark za přibližně 100 milionů USD (zhruba 2 miliardy Kč). Funai tak získal více než 1 500 patentů na inkoustové tiskárny a výrobní závod společnosti Lexmark International Filipíny, Inc. Díky této akvizici získala společnost Funai schopnosti vyvíjet, vyrábět a prodávat inkoustový hardware a také inkoustový spotřební materiál. Do dnešní doby Funai vyrábí vlastní inkoustové tiskové hlavy pro průmyslové použití.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

Zdroj:
Nikkei Asian Review. Japan’s Funai to repair, resell used electronics in U.S. on Amazon [online]. Tokio: Nikkei Inc. Poslední revize 18. 03. 2024. Dostupný z WWW: <https://asia.nikkei.com/Business/Electronics/Japan-s-Funai-to-repair-resell-used-electronics-in-U.S.-on-Amazon>.

Lexmark. Funai acquiring Lexmark’s inkjet-related technology and assets. [online]. Poslední revize 01. 04. 2013.

Funaiwordl.com. Funai acquiring Lexmark’sinkjet‐related technology and assets. [online]. Poslední revize 21. 09. 2013.