Inkoustové tiskárny umí falšovat otisky prstů

Vědci z Michigan State University našli jednoduchý způsob, jak odemknout mobilní telefony chráněné pomocí senzorů otisků prstů. Jejich metoda využívá běžné inkoustové tiskárny v kombinaci se speciálními náplněmi s elektricky vodivými barvami obsahujícími stříbro a odpovídající typ fotografického papíru.

Inkousty i papír je možné běžně zakoupit, cena je zhruba 9 000 Kč za sadu. http://shop.agic.cc/products/circuit-printer-cartridge-set

Sada inkoustů s papírem je primárně určena k domácímu tisku tištěných obvodů pro elektroniku.  Inkoustové náplně jsou kompatibilní s tiskárnami:

  • MFC-J825DW
  • MFC-J430W
  • MFC-J5910DW
  • MFC-J280W
  • MFC-J835DW
  • MFC-J435W
  • MFC-J425W
  • MFC-J625W

Samostatně je možné kupovat jak speciální inkousty, tak papíry. V podstatě tak stačí pouze sejmout otisk prstu, vytisknout a odemknout tak mobilní telefon. Že je tato bezpečnostní hrozba vážná naznačují i některá prohlášení výrobců, kteří vyvíjejí senzory otisků prstů detekující průtok krve v prstu a zabraňuje tak této bezpečnostní díře.

V roce 2015 bylo v mobilních zařízeních používáno 499 miliónů senzorů a do roku 2020 je očekáván růst na hodnotu 1,6 miliardy kusů, řešení této hrozby je tak více naléhavé.

Zneužití je možné nejen ve vztahu k přístupu k výpočetní technice (odemčení mobilního telefonu, tabletu, notebooku), ale i ve vztahu k přístupu do domů či bytů. Zámky kombinované se senzory otisků prstů jsou považovány za velmi bezpečný a komfortní způsob zabezpečení přístupu, technologie umožňující rychlou, levnou a relativně snadnou metodu neoprávněného vniknutí tak představují vysoké riziko.

 

Autor:
Asociace renovátorů České republiky (CRRA)

 

Zdroj:
WONG IAN JOON. Quartz. Finger optional. [online]. Poslední revize 05. 03. 2016. Dostupný z WWW: <http://qz.com/631697/a-regular-inkjet-printer-can-spoof-a-fingerprint-and-unlock-a-phone-in-under-15-minutes/>.

AgIC. Circuit Printer Starter Set. [online]. Dostupný z WWW: <http://shop.agic.cc/collections/circuit-printer/products/circuit-printer-starter-set>.