Jak výhodná je ve skutečnosti registrace v programu HP+, kterou HP vnucuje ke každé tiskárně? Registrace ke službám HP+ může být spojena s měsíčním paušálem!

Společnost HP při instalaci většiny nových tiskáren HP vnucuje registraci ke službám HP+. Program služeb HP+ prezentuje jako jednostranně výhodný. Ve skutečnosti to může být přesně naopak a v průběhu prvotní instalace doporučujeme zvážit skutečné výhody, nevýhody a zejména rizika spojená s registrací ke službám HP+.

 

Co je program služeb HP+
Program služeb HP+ je založen na registraci uživatele tiskárny a samotné tiskárny u společnosti HP. U některých tiskáren vynucované, ale přesto dobrovolné registraci, u některých tiskáren na povinné registraci. Společnosti HP je nutné předat osobní údaje a dovolit s těmito údaji nakládat.

 

Kdy jsou služby HP+ povinné a kdy dobrovolné?
Prvním poznávacím znaménkem, že tiskárna bude dotčena službami HP+ je malé „e“ na konci názvu tiskárny. Seriózní prodejci pak u daného modelu uvádí, zda služby HP+ pro danou tiskárnu existují a pokud ano, zda jsou povinné nebo volitelné.

Aktuálně (červen 2023) je téměř u všech tiskáren se službami HP+ registrace možná, ale ne vyžadovaná, zatímco u všech námi dohledaných laserových tiskáren se službami HP+ je aktivace těchto služeb povinná.

Tisknout lze pouze prostřednictvím WiFi připojení tiskárny. Současně pozor na jednu velkou záludnost „e“ tiskáren HP – i když mají USB port, nelze tisknout jinak než prostřednictvím WiFi. To, že prodejce uvádí v popisu USB port neznamená, že ho na tiskárně fyzicky najdete, či že nebude zaslepený. Tisknout prostřednictvím USB nepůjde.

 

Jaké jsou hlavní výhody programu služeb HP+

  • Prodloužená záruční lhůta na tiskárnu o 12 měsíců.
  • Cloudový tisk z libovolného zařízení připojeného k síti internet.
  • Pokud se zaregistrujete k zasílání originálních inkoustových cartridgí HP přímo od společnosti HP (HP Instant Ink), získáte 6 měsíců předplatného zdarma. U inkoustových tiskáren je možné během tohoto období natisknout až 700 stran A4 zdarma. U laserových tiskáren se jedná až o 1 500 výtisků černobílého tisku.

 

Jaké jsou hlavní nevýhody registrace k službám HP+

  • Registrace je nevratná, oficiálně již nejde žádným způsobem zrušit (připravujeme návod, jak registraci ke službám HP+ zrušit, nemůžeme však garantovat, že bude funkční pro všechny tiskárny).
  • Registrací se zavazujete používat pouze a výhradně ORIGINÁLNÍ náplně HP, nebude možné používat neoriginální ani renovované náplně třetích stran! (aktuálně – červen 2023 inkoustové náplně KMP fungují zcela bez problému i po aktivaci služeb HP+, dokonce je možné přehazovat originální náplně HP za renovované náplně KMP).

 

Jaká jsou hlavní rizika programu služeb HP+

Velký pozor při registraci ke službám HP+ u laserových tiskáren (firemním profilem). Registrace může být doprovozena dalšími měsíčními poplatky.

 

 

Jedná se drobounkou poznámku, kterou lze velmi snadno přehlédnout. Jaké jsou poplatky a zda platí pro Českou republiku se nám nepodařilo nijak dohledat, ale toto ustanovení je součástí smluvních podmínek a dává společnosti HP možnost budoucího zpoplatnění!

 

Ještě v roce 2021 byly služby HP+ reálně zpoplatněny i pro inkoustové tiskárny a fyzické osoby. Opět to bylo maskováno drobounkým písmem v detailech služeb HP+. „Po uplynutí 24 měsíců se začne strhávat měsíční poplatek za přístup k pokročilým funkcím HP Smart Advance.“

 

Pro pořádek je nutné ještě uvést, že v červnu roku 2023 již v podmínkách použití služeb HP+ pro inkoustové tiskárny a osobní uživatelský účet HP+ tato podmínka není.

 

 

 

Celkové zhodnocení programu služeb HP+

Registrací ve službách HP+ získáte zejména 12 měsíců záruky navíc, cloudový tisk a možnost 700 stran A4 u inkoustových tiskáren a 1 500 černobílých stran u laserových tiskáren ve službě HP Instant Ink zdarma.

Současně se zavážete k používání pouze originálních tiskových kazet HP, bez oficiální možnosti tuto volbu v budoucnu změnit.  U firem existuje riziko skrytého zpoplatnění prostřednictvím budoucího zpoplatnění aplikace HP Smart. Jaké je možné zpoplatnění, není nikde uvedeno a pravděpodobně se může v čase měnit.

 

Zdroj:
Převzato z: https://www.kmp.cz/jak-vyhodna-je-ve-skutecnosti-registrace-v-programu-hp-kterou-hp-vnucuje-ke-kazde-tiskarne-registrace-ke-sluzbam-hp-muze-byt-spojena-s-mesicnim-pausalem/