Lexmark se přidává k HP a blokuje kompatibilní tonerové kazety

Výrobce tiskáren HP Inc. je proslulý častým blokováním kompatibilních, ale i renovovaných a dokonce i vlastních originálních tiskových náplní prostřednictvím aktualizací firmware tiskány. Nyní se k tomuto kontroverznímu kroku odhodlal i Lexmark.

Nová aktualizace firmware pro tiskárny řady Lexmark MS310 byla uvolněna 22. února 2021. Podle společnosti Lexmark tato aktualizace firmwaru zvyšuje zabezpečení a zlepšuje výkon tiskového zařízení Lexmark. Před stažením aktualizace firmwaru se uživatelům doporučuje, aby si před stažením a instalací této aktualizace přečetli Smlouvu s koncovým uživatelem (EUA) a Časté dotazy (FAQ), ve kterých je uvedeno, že z důvodu ochrany investic do tiskárny může aktualizace způsobit nefunkčnost spotřebního materiálu, dílů tiskárny a softwaru třetích stran. To je ještě pochopitelný krok, ale co není pochopitelné je, že aktualizace je nevratná, nelze se vrátit k předcházející verzi firmware! Tiskárna se tak aktualizací může stát nefunkční nejen vzhledem ke kompatibilnímu spotřebnímu materiálu, ale i vnitřním servisně výměnným dílům a dokonce i softwaru pro vzdálenou správu tiskárny.

 

 

Aktuální změna blokuje pouze kompatibilní tonerové kazety a „nekvalitní“ renovované kazety, kazety řádné renovované i třetími stranami fungují a aktualizace je nijak neblokuje.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. Lexmark’s latest firmware update locks out aftermarket products. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd.  Poslední revize 26. 02. 2021. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/lexmarks-latest-firmware-update-locks-out-aftermarket-products/>.