Evropská asociace renovátorů tonerových a inkoustových kazet (European Toner & Inkjet Remanufacturers Association – ETIRA) zavádí vlastní systém certifikace pro kvalitně renovované tonerové kazety. Kupující se díky těmto certifikačním známkám mohou snadno orientovat v nabídce tonerových kazet a zvolit ekologicky šetrné a současně vysoce jakostní tonerové kazety.
Správně renovované tonerové kazety jsou kvalitativně plně srovnatelné s nově vyrobenými originálními kazetami. Řádná renovace tonerové kazety spočívá v kompletním rozebrání výhradně originální tonerové kazety, dokonalém vyčištění zásobní i odpadní části tonerové kazety, nahrazení všech součástí, které se postupně opotřebovávají, jakými je například optický fotocitlivý válec či stěrka za nové, doplnění kvalitním tonerovým práškem v odpovídajícím množství, otestováním funkčnosti celé kazety a osazením čipem.
Při úplném dodržení postupu renovace vzniká tonerová kazeta, která je kompatibilitou, výtěžností i kvalitou tisku plně srovnatelná s nově vyrobenou originální tonerovou kazetou. Díky tomu, že vnější tělo pochází z dříve použité originální kazety je zajištěna její absolutní kompatibilita a současně dochází k úspoře 671 gramů odpadu, 9,39 kilogramů přírodních surovin a 4,49 kilogramů emisí skleníkových plynů. Řádné vyčištění kazety a výměna všech postupně se opotřebovávaných vnitřních částí za nové, spolu s doplněním odpovídajícího množství tonerového prášku, dává renovované kazetě výtěžnost i kvalitu tisku shodnou s novou kazetou originální. Dodržení celého postupu je však časově i technologicky velmi náročné.
Proto se na trhu objevují i tonerové kazety, kde není renovace řádně provedena. Často se do zásobní části kazety jen vyvrtá otvor, kterým se dosype tonerový prášek a otvor se zacelí. V případě, že je kazeta vybavena čipem, se čip resetuje či vymění za nový. Taková kazeta opravdu funguje a výrobní náklady jsou ve srovnání s řádnou renovací mizivé. Funguje ale pouze chvíli. Výrobci nových kazet dimenzují jak životnost optických válců, stěrek a dalších vnitřních částí, tak i kapacitu odpadní nádobky s určitou rezervou. Typicky se doplněná tonerová kazeta dožije zhruba pětiny udávané výtěžnosti. Fotocitlivý optický válec postupně ztrácí schopnost osvitu a na výtisku jsou světlé pruhy, stěrka přestává stírat a na výtisku jsou černé tečky, odpadní nádoba je zaplněna a na výtisku jsou tmavé pruhy. Bohužel tito podomní renovátoři vydávají označují své produkty za tonerové kazety renovované, i když s řádnou renovací jejich výrobní postup nemá vůbec nic společného.
Velmi často také dochází k záměrné záměně renovovaných tonerových kazet za nově vyrobené kompatibilní tonerové kazety ze strany prodejců. Důvodem je opět cena. Výroba nové kompatibilní kazety, obvykle v Číně, z plastů obsahujících zakázané perzistentní organické látky (POPs) a za použití tonerového prášku s obrovskou koncentrací zdraví rizikových látek, jakými jsou Benzen, Styren, TVOC je mnohonásobně levnější, než je řádná renovace tonerových kazet. Tyto zdraví nebezpečné a přírodu devastující kompatibilní tonerové kazety jsou zejména ve veřejných zakázkách často vydávány za tonerové kazety renovované. Pro běžného uživatele je totiž velmi obtížené a často i zcela nereálné od sebe řádně renovovanou a nově vyrobenou kompatibilní kazetu odlišit.
Běžná maloobchodní cena kompatibilní tonerové kazety je okolo 100 Kč. Samotná renovace tonerové kazety představuje při maximálně automatizované výrobě zhruba 40 minut lidské práce, k lidské práci je potřeba započítat i cenu všech měněných vnitřních dílů a likvidaci dílů vyřazených. Výrobní náklady tonerové kazety renovované jsou tak několikanásobně vyšší, než je náklad na dovezení kompatibilní tonerové kazety. A to mnohé nepoctivé prodejce velmi láká z vzájemné záměně.
Proto Evropská asociace renovátorů tonerových a inkoustových kazet ETIRA přichází s vlastním systémem certifikace řádně renovovaných tonerových kazet, ale i řádně renovovaných inkoustových kazet. Řádně renovovaná inkoustová kazeta ušetří 28 gramů plastového odpadu, její výtěžnost je ve srovnání s nově vyrobenou originální kazetou shodná či větší při plně srovnatelné kvalitě výtisku. Cílem certifikace je umožnit zákazníkům jednoznačnou identifikace řádně renovovaných kazet.
Certifikační známka ETIRA Certification Mark je udělována prostřednictvím kvalifikačního procesu a licenční smlouvy, certifikaci tak mohou získat pouze produkty, které jsou řádně renovované a splňují kvalitativní i environmentální požadavky bez ohledu na jejich obchodní značku. Certifikační známka v podobě zlatého hologramu s certifikačním číslem je vylepena na každém těle tonerové kazety.
V České republice je možné běžně zakoupit produkty s certifikační známkou ETIRA Certification Mark od francouzského výrobce Armor a dále německo-českého výrobce KMP.