OKI varuje před klony svých tiskáren

Výrobce tiskáren a multifunkčních zařízení OKI varuje před klony svých tiskáren řady Oki Data Digital Transfer. Některé zahraniční společnosti používají tiskárny OKI C711 a C831 jako základ pro přestavbu na tiskárny řady Oki Data Digital Transfer, která má schopnost tisknou bílou barvu. Bílé barvy se využívá pro tisk na přenosová média, kdy je podklad jiné, než bílé barvy, například při potisku textilií.

 

 

Oki varuje, že na takto upravené tiskárnami se nevztahují bezpečnostní listy o materiálech společnosti Oki Data a hrozí reálná zdravotní nebezpečí způsobená tonerovým prachem, dále hrozí riziko požáru a dochází k zvýšeným rizikům na životní prostředí. Tyto tiskárny nebyly navrženy pro využití bílého toneru a pro tento toner nebyl optimalizován proces digitálního přenosu obrazu.

Tyto tiskárny neprošly certifikací bezpečnosti, společnost Oki nebude zodpovědná za tyto tiskárny ani za žádné problémy týkající se výkonu nebo bezpečnosti, které by mohly vzniknout při použití, dále nebude dodávat servis, spotřební materiál, náhradní díly nebo technickou podporu těmto tiskárnám.

Jeden z hlavních těchto tiskáren, společnost UniNet v reakci na toto varování oznámila, že nové verze jejich tiskáren jsou důkladně přestaveny, jsou v nich měněny motory za výkonnější a mají certifikaci CE, potřebou pro prodej v Evropě. Tento výrobce současně nabízí bílé tonerové kazety, které mají bezpečnostní listy a byly testovány. Nepřímo tak dochází k potvrzení informací společností OKI, kdy je zřejmé z tvrzení samotného přestavovatele tiskáren, že starší tiskárny či použití tonerových kazet OKI v těchto tiskárnách může být skutečně rizikové.

Podle našich zjištění se tyto tiskárny nedostávají do distribuce v České republice, je na ně však možné narazit na portálech typu eBay.com.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
WhatTheyThink? OKI Data Issues Consumer Warning About Clone Printers. Press release from the issuing company. [online]. Poslední revize 22. 10. 2018. Dostupný z WWW: <http://whattheythink.com/news/92314-oki-data-issues-consumer-warning-about-clone-printers/>.

DOVI, Joseph, A. Uninet. To Our Valued Customers. [online]. Poslední revize 23. 10. 2018. Dostupný z WWW: <https://www.icolorprint.com/support-files/UniNet_Statement_10_23_2018.pdf>.