První laserová tiskárna bez tonerových kazet

Společnost HP Inc. uvedla na trh novou řadu monochromatických laserových tiskáren HP Neverstop Laser, ve které se nemění tonerová kazeta, ale pouze se dosýpá tonerový prášek z přepravní nádoby. Anneliese Olson, Global Head a General Manager, HP Home Printing Solutions v tiskové zprávě uvádí: „Nedávná celosvětová studie zjistila, že téměř 75 % evropských drobných podnikatelů chce tiskárnu, která vyžaduje minimum nastavování a obsluhy. HP Neverstop Laser díky svým revolučním inovacím a digitální integraci nabízí možnost tisknout bez vynucených přestávek.“

Uvnitř tiskáren řady HP Neverstop Laser je zásobník pro tonerový prášek, který se přesypává z přepravní nádoby. Společnost HP označuje toto řešení za revoluční řešení v oblasti laserového tisku. Velmi podobné řešení nabízí však řada dalších výrobců, kdy je tonerová kazeta jenom jednoduchý plastový obal naplněný tonerovým prachem a veškerá technologie tisku se nachází uvnitř tiskárny. Rozdíl tedy spočívá v tom, že u řady Neverstop se prášek přesype do tiskárny a zbyde plastový obal, zatímco u tiskáren výrobců OKI či Konica Minolta se vymění vyprázdněný plastový obal na tonerový prášek za nový.

Autor: HP Development Company, L.P.
 

Společnost HP uvádí výtěžnost až 5 000 stran tisku na jedno naplnění dle normy ISO/IEC 19752. Samotná tonerová kazeta je označena jako HP č. 103A a předpokládaná tržní cena originální tonerové kazety je mírně nad 1 000 Kč. V přepočtu na jednu vytištěnou stránku se tak tisk jeví jako velice výhodný, s náklady zhruba 20 haléřů na vytištěnou stránku, čímž se tiskové náklady dostávají na úroveň použití tiskáren řady LaserJet s extrémně zdravotně rizikovými čínskými neoriginálními tonerovými kazetami.

Z dostupných informací o nové řadě tiskáren HP Neverstop však vůbec není zřejmé, zda je jednotka optického válce samostatně vyměnitelná či zda je koncipována na životnost samotné tiskárny. Z technických parametrů tiskárny je možné spíše předpokládat, že optická jednotka vyměnitelná není. Zatímco u tiskáren typu HP LaserJet je maximální měsíční vytížení uváděno v řádu desítek tisíc stran, u tiskárny řady HP Neverstop je maximální měsíční vytížení pouze 2500 stran. Tato výtěžnost by tak mohla odpovídat dvouleté předpokládané životnosti optického válce a tedy i celé tiskárny.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
HP Development Company, L.P. Laserové tiskárny HP Neverstop. Laserové tiskárny HP Neverstop. První laserová tiskárna bez kazet na světě.1 [online]. Poslední revize 03. 06. 2019. Dostupný z WWW: <https://www8.hp.com/cz/cs/printers/neverstop-laser.html>.

HP Development Company, L.P. PRESS RELEASES. HP Debuts World’s First Toner Tank [online]. Poslední revize 29. 03. 2019. Dostupný z WWW: <https://press.ext.hp.com/us/en/press-releases/2019/hp-debuts-world-first-toner-tank.html>.

Alza.cz a.s. HP LaserJet Pro M203dn. [online]. Dostupný z WWW: <https://www.alza.cz/hp-laserjet-pro-m203dn-d4578661.htm>.

Alza.cz a.s. HP Neverstop Laser 1000w. [online]. Dostupný z WWW: <https://www.alza.cz/hp-neverstop-laser-1000w-d5613412.htm>.