Remanexpo ve znamení padělků

Od 31. ledna 2015 do 3. února 2015 probíhala ve Frankfurtu nad Mohanem výstava tonerových kazet a inkoustových náplní. Výstava je součástí největšího mezinárodního obchodního veletrhu na psací potřeby, papír a kancelářské potřeby průmyslu – Paperworld Middle East s návštěvností přesahující 45 000 zájemců.

Výstava Remanexpo 2015

Výstava Remanexpo 2015

 

Jak plyne ze samotného názvu, mělo by se jednat o výstavu řádně renovovaných tonerových kazet a inkoustových náplní. K vidění bylo však vidět desítky vystavovatelů alternativních kazet porušujících patenty a několik málo vystavovatelů skutečných renovací.

Výstavu jako již tradičně zahájila razie německých celníků, kteří odvezli několik vozíků padělaných tonerových kazet. Asijské vystavovatele úvodní razie i zkušenosti z minulých let přivedla ke změně komunikační strategie – bez předání vizitky všechny své výrobky označovali za renovace, ačkoliv se zjevně jednalo o zcela nově vyrobené tonerové kazety. Obzvláště směšný byl tento argument u tonerových kazet pro tiskárny Brother, kde na originálních je vylisováno logo Brother a na renovacích by muselo být viditelné vybroušení loga. Po upozornění prodejce na tento fakt prodejce ukazoval jakási škrábance na spodní straně tonerové kazety, které měly svědčit o tom, že se jedná o použitý kus. V Německu se tedy producenti padělků snaží své výrobky vydávat za renovace i s využitím umělého poškrábání tonerových kazet.

Výstava Remanexpo 2015 Výstava Remanexpo 2015

 

Po předání vizitky s Českou republikou u většiny stánků došlo k výrazné změně komunikace. Z renovací se okamžitě staly nově vyrobené tonery a prodejci předávali jiný propagační leták – graficky zcela shodný, jen se slovo „renovated“ změnilo na „100 new“ a prodejci vysvětlovali, že tady v Německu se to nesmí označovat jako nové, ale ať se nebojíme, že vše je nové, žádné renovace.

Výstava Remanexpo 2015 Výstava Remanexpo 2015

 

Velmi zajímavá situace nastala v době, kdy zástupci firem HP a Lexmark měli v centru samotné haly přednášku o rizicích plynoucích z prodeje padělaných tonerových kazet. Volná místa obsadili zástupci renovátorů, z řad výrobců padělků se účastnil jeden zájemce, který jakmile zjistil, o čem je řeč, rychle odešel.

RemanExpo_2015_006 RemanExpo_2015_007

 

Celkový dojem z výstavy tak byl velmi rozporuplný – stánky plné padělků, o kterých výrobci tvrdí, že padělky nejsou jen do chvíle, než zjistí, že zájemce je z jiné země, přednáška zástupců majitelů patentů o rizicích plynoucích z jejich porušování v obležení padělatelů a úvodní razie celníků. Je však patrný určitý posun – výrobci jsou si vědomi, že jimi nabízené produkty porušují patenty a jejich prodej je spojen s rizikem.

Autor:
Asociace renovátorů České republiky (CRRA)