Sharp ve stále větších problémech

Japonský výrobce Sharp Corp. je znám především jako výrobce spotřební elektroniky, jeho současný nabídka je však stále více zaměřena na segment, který označuje jako dokumentační systémy. Tato část výrobního programu Sharpu zahrnuje laserové multifunkční tiskárny pro malé kanceláře, velké laserové kancelářské kopírovací stroje, profesionální produkční kopírovací a tisková zařízení a související softwarové a cloudové produkty.

Sharp prochází v současné době hlubokou restrukturalizací, opouští některé tradiční segmenty své výroby, jakými jsou evropský trh s televizory či výroba solárních panelů v Evropě a USA, vyjednává s Tchajwanskými a Tureckými výrobci spotřební elektroniky a bílého zboží o poskytnutí licencí na výrobu spotřební elektroniky. Řada z produktového sortimentu Sharpu byla již v minulosti přenechána jiným výrobcům. Z pohledu České republiky je jednou z nejznámějších dohoda s Universal Media Corporation /Slovakia/ s.r.o. (UMC), kdy slovenský výrobce získal exklusivní evropskou licenci na výrobu audio video zařízení pod značkou Sharp a současně 100% podíl ve společnosti Sharp Manufacturing Poland Sp. zo.o. (SMPL), což je výrobní závod LCD televizorů Sharp.

Změna zaměření Sharpu je patrná i z internetové prezentace Sharpu v České republice, když důraz je stránce kladen na laserové tiskárny a kopírovací stroje, řešení pro průmysl a pokladní systémy. Spotřební elektronika a domácí spotřebiče jsou na stránce umístěny na posledních místech.

sharp_homepage
Zdroj: www.sharp.cz

 

V rámci restrukturalizace plánuje Sharp zrušit několik tisíc pracovních míst jak v domácím Japonsku, tak v ostatních zemích. Restrukturalizace Sharpu je velmi nákladná a jedním z významných zdrojů měla mýt kapitálová injekce od Tchajwanské společnost Foxconn. V únoru 2016 Sharp oznámil vydání nových akcií v hodnotě zhruba 4,4 miliardy USD (zhruba 110 miliard Kč), které zakoupí Foxconn a získá tak dvoutřetinový podíl ve společnosti Sharp, tedy dojde k praktickému odkoupení a ovládnutí celého Sharpu.

Foxconn aktuálně přezkoumal svou nabídku odkupu akcií kvůli obavě budoucích ztrát i z důvodu zveřejnění finančních výsledků Sharpu za rok 2015 a snížil nabídku za odkup akcií z o zhruba 900 milionů USD, tedy snížil svou nabídku z částky zhruba 4,4 miliardy USD na částku zhruba 3,5 miliardy USD. Sharp dostal za cíl uspořádat schůzi správní rady rozhodovat o novém záchranném plánu do konce měsíce.

Ze strany Sharpu se ke snížení nabídky za prodej akcií nikdo nevyjádřil.

Foxconn je globální korporace s hlavním sídlem na Tchaj-wanu. Jedná se o největšího světového výrobce komponentů a součástek pro elektroniku a výpočetní techniku. V České republice vyrábí Foxconn klasické počítače i počítače typu all-in-one, notebooky, servery, disková pole, zařízení pro řízení počítačových sítí, videokonferenční zařízení, přepínače pro datová úložiště. V Kutné Hoře vyrábí Foxconn široký sortiment serverů.

Doplnění tohoto sortimentu výroby o produkty nabízené pod značkou Sharp a současné rozšíření portfolia o laserové tiskárny a kopírovací stroje pokrývající potřeby malých kanceláří i produkčních studií, včetně systémů správy firemních dokumentů a napojená cloudová řešení se zdá být vhodným rozšířením působnosti Foxconnu.

 

Autor:
Asociace renovátorů České republiky (CRRA)

 

Zdroj:
ANDO RITSUKO, A. Reuters. Japan’s Sharp to cut 6,000 jobs in global restructuring: source. [online]. New York: Thomson Reuters. Poslední revize 03. 03. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.reuters.com/article/us-sharp-restructuring-source-idUSKBN0MF05020150319>.

ANDO RITSUKO, SANO HIDEYUKI. Reuters. Foxconn to reduce offer for Sharp by around $900 million: Jiji. [online]. New York: Thomson Reuters. Poslední revize 21. 03. 2016. Dostupný z WWW: <http://www.reuters.com/article/us-sharp-hon-hai-idUSKCN0WN0C4>.

Foxcon CZ. Foxconn globálně. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.foxconn.cz/foxconn-globalne>.

Foxcon CZ. CMMSG – Component Model Movement System Group. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.foxconn.cz/czech/o-nas/foxconn-v-cr-2/cmmsg-2>.

Sharp Electronics. Sharp Česká republika – Sharp. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.sharp.cz>.

UMC. Strategická aliance SHARP – UMC. [online]. Poslední revize 26. 09. 2014. Dostupný z WWW: <http://products.umc-slovakia.sk/press-releases/strategic-alliance-sharp-umc>.

Foxcon CZ. CNSBG – Communication Network Solutions Business Group. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.foxconn.cz/czech/o-nas/foxconn-v-cr-2/cnsbg-2>.

Foxcon CZ. Foxconn Technology CZ, s.r.o. a Foxconn CZ s.r.o. v Kutné Hoře (CESBG – Cloud Enterprise Solution Business Group). [online]. Dostupný z WWW: <http://www.foxconn.cz/czech/o-nas/foxconn-v-cr-2/chimei-innolux>.