Spojené státy americké zakázaly dovoz 4. největšího světového výrobce tiskáren a jednoho z největších výrobců tonerů do USA

Spojené státy americké zakázaly dovoz do USA čínského výrobce tiskáren a spotřebního materiálu Ninestar Corp. a čínské chemické společnosti Xingjang Zhongtai Chemical. Důvodem úplného zákazu dovozu je údajné porušování lidských práv. Vzhledem k faktu, že Ninestar Corp. je jeden z největších globálních výrobců spotřebního materiálu a nejrychleji rostoucím výrobcem tiskáren, mohou se důsledky zákazu velmi rychlé přenést i na evropský trh.


 

Společnost Ninestar je jedním z největších výrobců tiskáren na světě. Se svou vlastní obchodní značkou Pantum je 4. největším globálním dodavatelem tiskáren na světě (odhad celkové dodávky pro rok 2023 byl přes 2 000 000 ks, jedná o nejvíce rostoucího výrobce s trvalým růstem dodávek o více než 30 % meziročně), současně vyrábí tiskárny pro další obchodní značky, například Xerox či Lexmark.

Vyjma výroby laserových tiskáren se jedná o jednoho z největších světových producentů kompatibilních tonerových kazet, dodávaných mimo další pod obchodními značkami G&G, Smart Mate, Lemero.

Xingjang Zhongtai Chemical je výrobcem plastů používaných při výrobě tonerových a inkoustových kazet i tiskáren.

Důvodem zákazu dovozu do USA je aplikace „ujgurského zákona o ochraně nucené práce (UFLPA)“, který vstoupil v platnost v prosinci 2021. Zákon zakazuje dovoz zboží vyrobeného buď v Sin-ťiangu nebo společnostmi uvedenými na seznamu subjektů UFLPA do Spojených států amerických, pokud dovozce nemůže prokázat, že zboží nebylo vyrobeno za použití nucené práce.

Podle odhadů expertů OSN a lidskoprávních skupin bylo v posledních letech drženo v táborech v západní čínské oblasti Sin-ťiang více než milion lidí, většinou Ujgurů a muslimských menšin, kde mnozí tvrdí, že byli ideologicky trénováni a špatně se s nimi zacházelo.

Společnost ETIRA, která zastupuje evropské renovátory originálních tonerových a inkoustových kazet, uvedla, že americký zákaz bude mít obrovský globální dopad. Jednorázové tiskové kazety z produkce Ninestar určené pro USA mohou být nyní dodávány za dumpingové ceny na jiné světové trhy, včetně trhu EU. Ekologicky šetrné evropské renovované kazety by nemohly konkurovat laciným jednorázovým kazetám na jedno použití z Asie, které zamořují životní prostředí, vytvářejí toxický odpad a poškozují zdraví uživatelů tiskáren. Dle ETIRY by dovoz produkce určené pro USA do států EU zabil mnoho pracovních míst v oblasti evropské renovace originálních tonerových kazet a způsobil obrovský nárůst toxického odpadu z jednorázových kazet.

ETIRA naléhavě žádá EU a vnitrostátní orgány, aby také okamžitě prošetřily možná podobná porušení evropských pravidel o udržitelném získávání zdrojů, ochraně lidských práv a urychleně jednaly.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
FREIFELD, Karen. Reuters. US bans imports from China-based Ninestar over Uyghurs. [online]. Poslední revize 09. 06. 2023. Dostupný z WWW: <https://www.reuters.com/world/us/us-bans-imports-china-based-ninestar-corp-over-uyghurs-2023-06-09/>.

ETIRA – European Toner and Inkjet Remanufacturers Association. ETIRA shocked that Ninestar is found engaged in forced labor, asks EU regulators to act [online]. Poslední revize 12. 06. 2023. Dostupný z WWW: <https://www.etira.org/posts/etira-shocked-that-ninestar-is-found-engaged-in-forced-labor-asks-eu-regulators-to-act/>.