Společnost Fujifilm ovládla Xerox

Prezident společnosti FUJIFILM Holdings Corporation, Kenji Sukeno, oznámil uzavření dohody o sloučení dceřiné společnosti Fuji Xerox Co., Ltd. a Xerox Corporation. Společnost FUJIFILM Holdings Corporation bude nově vlastnit 50,1% podílu společnosti. Tato transakce byla jednomyslně schválena představenstvem společnosti FUJIFILM Holdings Corporation a společností Xerox Corporation 31. ledna a 30. ledna 2018.

Společnost Fuji Xerox Co., Ltd., která byla založena v roce 1962, je předním poskytovatelem řešení vzniku a správy dokumentů. V současné době je společným podnikem společností FUJIFILM Holdings Corporation, která vlastní 75 % a společností Xerox Corporadion vlastnící zbývajících 25 %.

Společnost Fuji Xerox Co., Ltd. odkoupí 75 % podíl ve společnosti Fuji Xerox Co., Ltd. od společnosti FUJIFILM Holdings Corporation. Společnost FUJIFILM Holdings Corporation použije výtěžek z prodeje 75 % podílu na získání 50,1 % nových akcií společnosti Xerox Corporation. Od společnosti FUJIFILM Holdings Corporation nedojde k odlivu hotovosti. Akcionáři Xeroxu získají 49,9 % akcií nově vzniklé společnosti a dále obdrží mimořádnou dividendu v hodnotě 2,5 miliardy USD. Nový Fuji Xerox se stane konsolidovanou dceřinou společností společnosti FUJIFILM Holdings Corporation. Ústředí současného Xeroxu (Norwalk, Connecticut, USA) i ústředí současného Fuji Xeroxu (Minato, Tokio, Japonsko) budou zachována a mají sloužit jako ústředí nového Fuji Xeroxu.

 

Zdroj: FUJIFILM Holdings Corporation. Fuji Xerox and Xerox to combine to become a new Fuji Xerox Fujifilm to own 50.1% of the combined company -Accelerates growth as a world-leading Document Solution Company-.
 

Jedním z hlavních důvodů fúze je snižování nákladů. Kombinovaná společnost by měla do roku 2022 přinést celkové úspory ročních nákladů ve výši 1,7 miliardy dolarů (zhruba 35 miliard Kč). Očekává se, že do roku 2020 budou dosaženy celkové úspory nákladů ve výši přibližně 1,2 miliardy dolarů (přibližně 25 miliard Kč). V rámci těchto iniciativ ke zlepšení nákladů bude stávající společnost Fuji Xerox provádět zásadní strukturální reformu s cílem zlepšit výdělky a produktivitu a přeměnit se na štíhlou společnost. Plánované úspory mají dosáhnout přibližně 10 % celkových nákladů Fuji Xerox. Kombinovaná společnost bude navíc využívat programu snižování nákladů, který bude zahájen okamžitě, jehož cílem je generovat zhruba 450 milionů dolarů (přibližně 9 miliard Kč) úspor ročně. Nová společnost očekává, že jednorázové náklady integrace a náklady na restrukturalizaci dosáhnout částky zhruba zhruba 1,4 miliardy dolarů (přibližně 30 miliard Kč) a to zejména v prvních třech letech.

Nově vzniklá společnost bude poskytovat produkty v oblasti fotografického, inkoustového a laserového tisku za využití znalostí společnosti Xerox v oblasti kancelářského tisku a společnosti Fuji v oblasti fotografií a digitálních fotoaparátů a produkty v oblasti fotolitografického tisku, který představuje technologie pro vytváření miniaturních vzorků použitím fotolitografických technologií při výrobě polovodičů a podobných výrobků.

Strategickým cílem nově vzniklé společnosti je dosáhnout pozice globálního lídra v oblasti inovativních tiskových technologií a inteligentních pracovních řešení. Společnost odhaduje možné tržby ve výši 18 miliard dolarů (375 miliard Kč Kč). Shigetaka Komori, předseda a generální ředitel společnosti Fujifilm uvedla: „Společnost Document Solutions představuje významnou součást portfolia společnosti Fujifilm a vytvoření nového Fuji Xeroxu nám umožňuje přímo vytvořit vedoucí pozici na rychle se měnícím trhu. Jsme přesvědčeni, že Fujifilm zaznamenává pokrok ve vývoji inovativních zobrazovacích a informačních řešení – zejména v oblastech inkoustového tisku obrazů a umělé inteligence, které budnou důležitými komponentami úspěchu nového Fuji Xeroxu. Jsem přesvědčen, že schopnost společnosti Fujifilm řídit změnu, stejně jako její zkušenosti s úspěšnou rekonstrukcí, přinese konkurenční výhodu novému modelu Fuji Xerox a přinese významnou hodnotu akcionářům nových Fuji Xerox a Fujifilm. Jsme potěšeni, že přivítáme společnost Xerox a její zaměstnance do rodiny Fujifilm a těšíme se na to, abychom spojili naše silné stránky a společně utvářeli budoucnost našeho průmyslu. Nová Fuji Xerox bude mít dobrou příležitost, aby se stala leaderem v rozvíjejících se oblastech, jako jsou vysokorychlostní inkoustové tiskárny, průmyslová tisková řešení a řešení na pracovišti, za využití výkonných technologií společnosti Fujifilm. Společně bude mít šest výzkumných laboratoří a více než 6 600 inženýrů se bude chlubit téměř 11 500 patenty, bude působit ve více než 180 zemích po celém světě. Cílem bude návrat k růstu příjmů do roku 2020.“

Mateřská společnost Fujifilm bude pokračovat ve svých investicích do rozvíjejících se oblastí, jako je zdravotní péče a vysoce funkční materiály.

Po této transakci budou konsolidované prodeje společnosti Fujifilm vyšší než 3 biliony jenů (zhruba 180 miliard korun).

Jaké logo ponesou tiskárny a kopírovací zařízení nové společnosti není v tiskové zprávě uvedeno, je možná i kombinace obou log, kdy na tradičních západních trzích bude používáno logo Xerox a na asijských trzích logo Fuji.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
FUJIFILM Holdings Corporation.  Fuji Xerox and Xerox to combine to become a new Fuji Xerox Fujifilm to own 50.1% of the combined company -Accelerates growth as a world-leading Document Solution Company-. [online]. Poslední revize 31. 01. 2018. <http://www.fujifilmholdings.com/en/news/2018/0131_01_01.html>.

Xerox. FUJIFILM Holdings and Xerox Announce Agreement to Combine Fuji Xerox Joint Venture with Xerox. [online]. Poslední revize 31. 01. 2018. <https://www.news.xerox.com/news/FUJIFILM-Holdings-and-Xerox-announce-agreement-to-combine-Fuji-Xerox-Joint-Venture-with-Xerox>.