Tři padělatelé tonerových a inkoustových kazet zatčeni

V Ras Al Khaimah, městě ležícím v severovýchodní části Spojených arabských emirátů, zatkla tamní policie tři padělatele tonerových a inkoustových kazet s čínskou stání příslušností. Během zásahu policie zabavila nástroje používané k padělání  a dále inkoustové a tonerové kazety v přibližné hodnotě 8 500 000 Euro (zhruba 230 000 000 Kč).

Padělané inkousty a tonery byly určeny k distribuci na trh Spojených arabských emirátů. Gang padělatelů se snažil zamaskovat svou činnost pronájmem vily v rezidenční čtvrti města Ras Al Khaimah. Úřadující ředitel trestních vyšetřování major Mohammad Abdullah Al Qasimi k případu uvedl, že podezřelí z padělání byli chyceni přímo při činu a došlo k zabavení pomůcek používaných při padělání tonerů a inkoustů, dále došlo k zabavení padělaného zboží. Podezřelí se ke zločinu během vyšetřování doznali a uvedli, že si vilu pronajali přímo k páchání této trestné činnosti.

Ze zprávy plyne, že padělatelé porušovali přímo ochranné známky originálních výrobců. Z pohledu autorského práva je padělání ochranných známek a porušování patentové ochrany chápáno obdobně, i v České republice hrozí vysoké tresty dovozcům a prodejcům tonerových či inkoustových kazet porušujících ochranné známky či patenty.

Pro případ podezření z nákupu padělků tonerů a inkoustových náplní ve Spojených arabských emirátech existuje call centrum, na kterém mohou kupující takový toner nahlásit a takové nahlášení je předáno k dalšímu řešení příslušnými orgány.

Nejednalo se o první zásah proti padělatelům tonerových kazet ve Spojených arabských emirátech. Již dříve policie zasahovala, poprvé v roce 2013, v roce 2015 se jednalo hned o několik velkých zásahů proti padělatelům tonerů a inkoustů.

V roce 2013 provedla policie zásah na základě stížnosti společnosti HP na padělání inkoustových kazet. Právní zastoupení společnosti HP nejprve zakoupilo inkoustové cartridge, u kterých bylo podezření, že se jedná o padělky, provedla jejich otestování a srovnání s originálními inkousty HP. Po zjištění, že inkoustové náplně představují padělky, byla věc postoupena policii. Policie sledovala uvedené prostory a po splnění všech zákonných postupů provedla razii.

Padělatelská dílna byla maskována jako výrobna koberců. Při policejním zásahu bylo zabaveno padělků inkoustových kazet v hodnotě přesahující 1,5 miliardy Kč (57 000 000 Euro). Dále došlo k zabavení zařízení na plnění inkoustových kazet, zařízení na padělání ochranných známek a zařízení na laserový tisk ochranných kódů. Došlo k zadržení dvou čínských obchodníků z důvodu výroby, distribuce a prodeje padělaných výrobků. Tito čínští obchodníci žili ve Spojených arabských emirátech legálně. Dle právníka společnosti HP, Abdulrahmana Al Fardana, že se domnívají, že podnik byl provozován pouze několik měsíců a výrobky z něj se nestačily na trhu příliš rozšířit.

Na přelomu února a března 2015 byl zatčen gang Asijců, kteří padělali tonerové a inkoustové náplně. Došlo k zabavení tonerů a inkoustových náplní v hodnotě 2 600 000 Euro (zhruba 70 000 000 Kč) a k nástrojům určených k padělání. Scénář byl podobný jako v současném případu, na základě tipu policie sledovala vilu, ve které Asijci padělky produkovali, balili a dále distribuovali do nákupních center po celé zemi. Zadržení podezřelí se ke zločinu přiznali.

V květnu roku 2015 došlo ve spolupráci policie v Ras Al Khaimak a Ministerstva pro hospodářský dalšímu zásahu, při kterém bylo zabaveno 55 000 kusů padělků inkoustových kazet HP v celkové hodnotě 249 560 Euro (zhruba 7 000 000 Kč).

V srpnu 2015 došlo k dalšímu velkému zásahu proti padělatelům inkoustových cartridgí a tonerů více značek. Během tohoto zásahu bylo zabaveno padělků tonerů a inkoustů v odhadované hodnotě 17 000 000 Euro (zhruba půl miliardy Českých korun). Zásah proti padělatelům byl vyvrcholením pokračujícího úsilí pro ochranu duševního vlastnictví. Specializované orgány pro odhalování padělků (Commercial Compliance and Consumer Protection [CCCP] součást Department of Economic Development [DED]) provádějí pravidelné namátkové kontroly skladů.

Tento specializovaný útvar plánuje zvýšit úsilí v boji proti padělkům i pořádáním vzdělávacích programů pro mezinárodní společnosti, s cílem zajistit nejlepší možnou ochranu duševního vlastnictví. Na vyšetření případu spolupracuje mimo jiné i společnost HP, jejíž odborníci dorazili prozkoumat zadržené vzorky výrobků.

Ibrahim Behzad, ředitel odboru práv duševního vlastnictví v Commercial Compliance and Consumer Protection [CCCP], varoval spotřebitele před nákupem napodobenin tonerů a inkoustových cartridgí, které se vyznačují nízkou kvalitou a malým množstvím stran, které jsou schopny vytisknout.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
AGHADDIR ALI. Gulf News. Fake toner products worth Dh35m seized in RAK. [online]. Dubai: Al Nisr Publishing LLC. Poslední revize 09. 08. 2016. Dostupný z WWW: <http://gulfnews.com/news/uae/crime/fake-toner-products-worth-dh35m-seized-in-rak-1.1876360>.

The Recycler. Counterfeit cartridges seized. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 10. 08. 2016. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/counterfeit-cartridges-seized/>.

Emirates 24/7. ”World’s largest” counterfeit cartridge seizure seen in UAE. [online]. Dubai: Dubai Media Incorporated. Poslední revize 12. 06. 2013. Dostupný z WWW: <http://www.emirates247.com/crime/local/world-s-largest-fake-cartridge-bust-in-ajman-2013-06-12-1.510061/>.

The Recycler. World’s largest fake cartridge bust in Ajman. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 12. 06. 2013. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/worlds-largest-counterfeit-cartridge-seizure-seen-in-uae/>.

SHAABAN RAHMED. Khaleej Times. Fake toner products worth Dh11 million seized in RAK. [online]. Dubai: Galadari Printing and Publishing Co. L.L.C. Poslední revize 02. 03. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.khaleejtimes.com/nation/crime/fake-toner-products-worth-dh11-million-seized-in-rak/>.

The Recycler. Counterfeit cartridges seized in UAE. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 02. 03. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/counterfeit-cartridges-seized-in-uae/>.

SHAABAN RAHMED. Khaleej Times. RAK Police seize 55,000 fake cartridges worth Dh1m. [online]. Dubai: Galadari Printing and Publishing Co. L.L.C. Poslední revize 27. 05. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.khaleejtimes.com/article/20150526/ARTICLE/305269974/1011/>.

The Recycler. 55,000 counterfeits seized in UAE. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 27. 05. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/55000-counterfeits-seized-in-uae/>.

Khaleej Times. Dh75m worth fake cartridges, printers seized in Dubai. [online]. Dubai: Galadari Printing and Publishing Co. L.L.C. Poslední revize 27. 08. 2015. Dostupný z WWW: <http://www.khaleejtimes.com/nation/crime/dh75m-worth-fake-cartridges-printers-seized-in-dubai/>.