Lexmark oznámil dokončení převzetí Apexem a zásadní změny ve společnosti

Americký výrobce tiskáren a kopírovacích strojů Lexmark oznámil dokončení procesu převzetí společnosti konsorciem Apex Technology Co., Ltd. a PAG Asia Capital. Dále byly oznámeny strategické změny ve společnosti, oddělení části vyvíjející software do samostatné společnosti se cílem tuto část prodat, změna v pozici generálního ředitele a stažení akcií z burzy.

LexmarkDokončení procesu převzetí umožnilo získání všech potřebných povolení, včetně schválení akcionáři společnosti Lexmark, schválení regulačními úřady ve Spojených státech amerických, včetně Výboru pro zahraniční investice, schválení Číny a některých dalších zahraničních jurisdikcí. V souladu s dohodou o spojení, která byla zveřejněna dne 19. dubna 2016, obdrží akcionáři Lexmarku v hotovosti 40,50 USD (zhruba 1 000 Kč) za akcii. Lexmark tím definitivně získalo konsorcium Apex Technology Co., Ltd. a PAG Asia Capital, která je součástí je Legend Capital Management Co. Ltd.  Apex Technology Co. Ltd. je výrobce čipů pro renovované a kompatibilní tonerové kazety a inkoustové cartridge. Apex je vlastníkem největšího světového výrobce náhradních dílů a součástek pro renovace tonerových a inkoustových kazet, Static Control Components, Inc.

 

 

Apex Technology definitivně kupuje Lexmark

 

 

Společnost Lexmark bude mít sídlo i nadále ve městě Lexington ve Spojených státech amerických. Novým prezidentem a generálním ředitelem byl jmenován David Reeder, který dříve působil na pozici viceprezidenta a finančního ředitele. V pozici generálního ředitele Lexmarku nahradí Paula Rooka.

Zásadním oznámením je oddělení divize Enterprise Software Lexmark (divize vyvíjející software pro scanování, sdílení a správu dokumentů v digitální podobě) od společnosti Lexmark. Nově vzniklá společnost ponese název Kofax. Záměrem Lexmarku je prodej nově vzniklé společnosti. Lexmark tak bude čistě výrobcem a tiskáren, kopírovacích strojů a spotřebního tikového materiálu. Z dalších částí tiskové zprávy je cítit velký důraz v zaměření budoucnosti Lexmarku na tiskárny. Lexmark uvádí, že se bude soustředit na komplexní řadu tiskáren, je tak možné spekulovat i o rozšíření nabídky tiskáren o dříve ukončenou produkci inkoustových tiskáren.

Dalším zásadním oznámením je ukončení obchodování akcií Lexmarku (NYSE: LXK) na New Yorské burze New York Stock Exchange. Přímí vlastníci akcií budou s podrobnostmi o platbě za akcie seznámeni dopisem od zástupce Lexmarku, vlastníci akcií pomocí makléře, banky či investiční či poradenské společnosti nebo jiného zprostředkovatele obdrží platbu prostřednictvím účtu svého zprostředkovatele.

Paul Rook, bývalý předseda představenstva a výkonný ředitel Lexmarku, k dokončení transakce uvedl: „Jsme nadšeni z dokončení transakce, která poskytuje značnou peněžní hodnotu pro naše akcionáře, prospívá našim zákazníkům a poskytuje nové příležitosti pro naše zaměstnance“. „Prožil jsem fantastických 25 let v Lexmarku, posledních šest let jako předseda a výkonný ředitel. Společnost vstupuje do další fáze, je čas na novou generaci vedení, která bude pokračovat v práci s cíle dosáhnout vedoucího postavení Lexmarku v průmyslovém odvětví“. „David Reeder je mimořádný vůdce a strávil celou svou kariéru v oblasti technologií. Od vstupu do Lexmarku se mnou David úzce spolupracoval na transformaci podnikání a věřím, že má velmi dobré předpoklady, aby pro naše zákazníky a zaměstnance i nadále vedl transformaci Lexmarku“.

David Reeder, nový prezident a generální ředitel společnost Lexmark na tiskové konferenci oznámil: „Jsem nesmírně nadšený budoucností Lexmarku. Lexmark má zaměstnance po celém světě, kteří jsou opravdu vášnivý pro technologie a pomáhají zákazníkům lépe spravovat jejich potřeby v tisku a zobrazování. Nyní máme jedinečnou pozici pro růst společnosti v Číně a větší části Asie, současně s dodáváním nejlepších produktů a služeb na trhu zákazníkům v ostatních oblastech světa. Je mi ctí vést Lexmark do své další fáze příležitostí a růstu“.

Noví vlastníci poskytnou Lexmarku silné finanční zázemí současně a otevírají nové příležitosti na trhu, zlepšují schopnosti výzkumu a vývoje a umožňují Lexmarku nadále zlepšovat své prémiové produkty a bezkonkurenční zaměření na zákazníka. Jeho partnerství s Apexem umožní nabízet kompletní řadu produktů tiskáren, zefektivnit vývoj a dodavatelské řetězce, rozšířit svůj dosah na rostoucích trzích v Číně, zbytku Asie a jinde.

Akcionáři společnosti Apex ovládají společnost Pantum Electronics Co., Ltd., která je největším dodavatelem tiskáren a poskytovatelem tiskových řešení v Číně. Pantum může realizovat značnou synergii s Lexmarkem v celé produktové řadě produktů pro kancelářský tisk a středně velká tisková řešení.

Finanční poradenství v celém procesu poskytuje Goldman, Sachs & Co., právně proces zajišťuje kancelář Wachtell, Lipton, Rosen & Katz. Jako finanční poradce konsorcia Apex Technology Co., Ltd. a PAG Asia Capital působí Moelis & Company, právním zástupce konsorcia je Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom and King & Wood Mallesons.

 

Kdo je Lexmark

Lexmark International, Inc. se sídlem v Lexingtonu, Kentucky, Spojené státy americké, zaměstnává 13.000 lidí po celém světě. Vznikla v roce 1991 oddělením od společnosti IBM. V roce 1995 byla uvedena na burzu v New Yorku, New York Stock Exchange.

Od svého vzniku celých 25 let Lexmark vyvíjí a vyrábí inovativní tiskové a zobrazovacích produkty a dále procesní řešení pro obchod. Své služby zákazníkům ve více než 170 zemích po celém světě. Nabízí celou řadu high-end laserových tiskových produktů a řešení pro správu dokumentů a je průkopníkem v oblasti poskytování tisku jako služeb, pomáhá klientům s efektivní správou, údržbou a provozem flotily s tiskáren. Produkty Lexmark se používají v řadě z největších světových firem v průmyslových odvětvích od finančních služeb přes logistiku, až ke zdravotní péči. V roce 2015 dosáhl Lexmark tržeb více než 3,5 miliard USD (zhruba 90 miliard Kč), přičemž 56% pocházelo z území mimo USA.

 

Kdo je Apex

Společnost se sídlem ve městě sídlí v Zhuhai, provincii Kuang-tung v Čínské lidové republice vstoupila na trh v roce 2000 a je obchodována na burze Shenzhen Stock Exchange.

Apex Technology Co., Ltd. navrhuje, vyrábí a prodává komponenty pro inkoustové a laserové kazety včetně čipů, optických válců, tonerového prášku, inkoustů a dalších základních dílů pro renovátory. Je jedním z největších výrobců a poskytovatelů řešení pro globální trh s náhradními díly tonerových a inkoustových kazet a čipů. Apex vybudoval vlastní celosvětovou prodejní síť ve více než 100 zemích světa, je leaderem průmyslového odvětví, vlastní řadu patentů a originálních technologií.

Největším akcionářem Apexu je společnost Zhuhai Seine Technology Co., Ltd. (Seine), drží přibližně 68,7% akcií s hlasovacím právem. Apex je vlastnicky provázán s největším dodavatelem tiskáren a poskytovatelem tiskových řešení v Číně, společností Pantum Electronics Co., Ltd.

 

Kdo je PAG Asia Capital

Společnost PAG byla založena v roce 2002, v současné době spravuje kapitál v hodnotě 16 miliard USD (zhruba 400 miliard Kč), zaměstnává zhruba 380 zaměstnanců v kancelářích po celé Asii. Společnost PAG se zabývá alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem růstu a i nemovitostním investováním. PAG Asia Capital je odnož PAG, zaměřenou na střednědobé až dlouhodobé financování společností poskytované za získání podílu základního kapitálu u společných, které neobchodují své akcie na burze.

 

Kdo je Legenda Capital

Legenda Capital je odnož společnosti Legend Holdings, jedné z největších holdingových společnosti v Číně. Legend Holdings je od roku 2007 akcionářem Zhuhai Seine Technology Co., Ltd. (největší dodavatel tiskáren a poskytovatel tiskových řešení v Číně).

Samotný Legent Capital se v posledních 15 letech zabývá rizikovým kapitálem v odvětví informačních technologií. Legenda Capital má ve správě celková aktiva v hodnotě 3,7 miliardy USD (zhruba 90 miliard Kč).

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
Lexmark. News Releases. Lexmark announces completion of acquisition by Apex Technology and PAG Asia Capital. [online]. Lexington: Lexmark International, Inc. Poslední revize 29. 11. 2016. Dostupný z WWW: <http://newsroom.lexmark.com/2016-11-29-Lexmark-announces-completion-of-acquisition-by-Apex-Technology-and-PAG-Asia-Capital>.