Apex Technology definitivně kupuje Lexmark

Po mnoha spekulacích o tom, kdo koupí výrobce tiskáren a kopírovacích strojů Lexmark je konečně jasno. Lexmark získává čínský výrobce čipů pro tonerové a inkoustové kazety Apex.

Vedení Lexmarku 19. dubna 2016 oznámilo odsouhlasení převzetí společnosti konsorciem tří společností v čele s Apex Technology Co. Ltd., a dále společnostmi PAG Asia Capital a Legend Capital Management Co. Ltd, která je součástí investiční společnost Legend Holdings Corp,. Konsorcium za získání Lexmarku zaplatí 3,6 miliardy USD (zhruba 90 miliard Kč). Celá transakce bude financována z vlastního kapitálu investičních společností a úvěrů. Jako finanční poradce v rámci transakce působí na straně Lexmarku působí Goldman Sachs, právní poradenství zajištují společnosti Wachtell, Lipton, Rosen & Katz. Na straně konsorcia je poradenství zajišťováno Moelis & Company ve spolupráci s Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, zatímco právní poradenství realizuje s King & Wood.

Jeden kus akcie byl nakoupen za částku 40,5 USD (zhruba 1 000 Kč), což bylo o 16,8 % více, než byla hodnota akcie při závěru obchodování 18. dubna 2016, kdy byla akcie obchodována za 34,66 USD (zhruba 850 Kč).

 

 

Další spekulace o kupci Lexmarku – koupí Lexmark Apex-Ninestar?
Koupí Lexmark nakonec Lenovo?
Lexmark začíná intenzivní propouštění zaměstnanců
Koupí Canon nebo Ricoh část Lexmarku vyrábějící hardware?
Lexmark zrušil program odměn za sběr a zasílání prázdných tonerových kazet Lexmarku
Koupí Konica Minolta Lexmark?

 

 

Dohoda o převzetí Lexmarku má být dokončena v druhé polovině roku 2016, podléhá schválení regulačními úřady ve Spojených státech, včetně Committee on Foreign Investment in the United States (Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech), která přezkoumává fúze společností, aby bylo zajištěno, že neohrozí národní bezpečnost.

LexmarkLexmark bude mít nadále centrálu umístěnou Lexingtonu ve Spojených státech, předseda představenstva a generální ředitel Paul Rooke očekává, že bude i nadále aktivně působit v čele Lexmarku. Dále je možné očekávat hlubokou restrukturalizaci Lexmarku.

Jsme velmi nadšeni z této strategického unie mezi Lexmarkem a Apexem… Vášeň Lexmarku pro dokonalost a neochvějnost závazků vůči zákazníkům, zaměstnancům a společnosti pro nás představují obrovský kulturní profit“, řekl Jackson Wang, předseda Apexu. „Apexu se tradičně daří na rozvíjejících se trzích při nákladově efektivní výrobě. Jsme rádi, že budeme pracovat po boku Lexmarku, budeme i nadále investovat do vyspělých technologií a řešení, aby naše produkty co nejlépe sloužit svým zákazníkům a obchodním partnerům a zároveň pro budoucí růst využijeme zatím nevyužité příležitosti na rozvíjejících se trzích, především v Asii“.

„Jsme rádi, že jsme partnerem Apexu pro tuto strategické akvizici“, řekl Weijian Shan, předseda a generální ředitel společnosti PAG Asia Capital. „Se znalostí Apexu je oblasti tiskáren a PAG Asia Capital v praxi převzetí společností je naše konsorcium dokonalou kombinací a má jedinečnou pozici pro rozvoj Lexmarku. Těšíme se na změnu Lexmarku do firmy s vedoucím postavení na trhu a to nejen v USA, ale také v Asii.

„Legend plně důvěřuje této významné transakci,“ řekl Xiangyu Ouyang, generální ředitel a Legend Capital Management Co. Ltd. „Jako investor se specializací na IT průmyslu, společnost Legend v posledních deseti letech úzce spolupracovala s týmem Apexu. Podíleli jsme na budování prosperitiy Apexu a budeme pokračovat ve rozvoji společnosti i v budoucnosti“.

Apex Technology Co. Ltd. je jeden z největších světových producentů čipů pro renovované a kompatibilní tonerové kazety a inkoustové cartridge. Čipy jsou vyráběny v rámci dceřiné společnosti Apex Microelectronics Co., Ltd. Při výrobě čipů je respektováno duševní právo a patentová ochrana originálních výrobců tiskáren. Apex Technology Co. Ltd. v nedávné minulosti převzal výrobce materiálu pro renovace tonerových kazet, americkou společnost Static Control Components, Inc. Static Control Components je největším světovým výrobcem a globální distributorem náhradních dílů a součástek určených pro renovátory tonerových kazet, se sídlem v Sanfordu v Severní Karolíně, ve Spojených státech amerických. Static Control Components provozuje 20 samostatných výrobních závodů, které produkují zhruba 15 000 různých druhů výrobků pro renovaci tonerových kazet. Disponuje vlastním výzkumným a vývojovým centrem, které navrhuje náhradní díly pro renovace tonerových kazet v souladu a při respektování patentové ochrany originálních výrobců.

 

Autor:
Asociace renovátorů tonerů (ART)

 

Zdroj:
KSHITIZ GOLIYA. Reuters. Consortium led by China’s Apex to buy Lexmark for $3.6 billion. [online]. New York: Thomson Reuters. Poslední revize 19. 04. 2016. Dostupný z WWW: <http://www.reuters.com/article/us-lexmark-intl-m-a-apextechnology-idUSKCN0XG2XO>.

The Recycler. Apex Technology acquires Lexmark. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 20. 04. 2016. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/apex-technology-acquires-lexmark>.

ApexMic. APEXMIC intro. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.apexmic.com/about/profile-7.html>.

Static Control. About us. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.scc-inc.com/aboutus/locations.aspx>.

Static Control. Intellectual Property (IP) Notices. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.scc-inc.com/ip>.