Skandál s certifikací ekologické šetrnosti Blue Angel pro čínské tonery – je to jeden obrovský podvod!

Čínský výrobce kompatibilních tonerových kazet Ninestar oznámil, že pro řadu tonerových kazet pro řadu tonerových kazet značky G&G získal certifikaci ekologické šetrnosti a kvality tonerových kazet Blue Angel podle normy RAL DE-ZU 177. Certifikaci Blue Angel mohou získat pouze ekologicky šetrné, tedy renovované tonerové kazety, které splňují řadu dalších kvalitativních požadavků. Nyní se ukazuje, že se ze strany Ninestar jedná o jeden velký podvod.

Společnost Ninestar dlouhodobě zaplavuje evropský trh zejména jedním typem produktu: levnými jednorázovými kazetami, které jsou 100% nově vyrobené a není možné je žádným způsobem renovovat ani recyklovat. Jsou přesným opakem udržitelnosti a diametrálně odporují požadavkům ekologické certifikace Blue Angel téměř ve všech jejích bodech.

V polovině srpna 2020, kdy společnost Ninestar jako první čínský výrobce neoriginálních tonerových kazet certifikaci získala, uvedl ředitel oddělení řízení kvality Ninestar, pan Ni Ming, v tiskové zprávě: „Je nám ctí, že jsme obdrželi tuto certifikaci, protože je zastřešena respektovanými, nezávislými a důvěryhodnými německými veřejnými institucemi“. Za necelý měsíc se důvěryhodnost těchto institucí otřásá v základech.

Ukazuje se totiž, že certifikovány byly úplně jiné kazety, než které jsou prodávány. Německý magazín Digital Imaging zakoupil v internetovém obchodě distributora G&G, společnosti Toner-Dumping, 6 kusů tonerových kazet certifikovaných Blue Angel a bylo mu doručeno 6 kusů jednorázových nově vyrobených tonerových kazet, které představují obrovskou zátěž pro životní prostředí.

 

 

Princip podvodu je přitom velice jednoduchý. Společnost Ninestar si nechala certifikovat renovované tonerové kazety plně odpovídající požadavkům certifikace Blue Angel pod určitým kódem výrobku, který je uveden přímo v databázi certifikovaných produktů Blue Angel. Pod stejným kódem výrobku však nabízí i jednorázové, nově vyrobené tonerové kazety. Zákazníci, kteří si objednávají renovované tonerové kazety a jejich certifikaci si přímo ověří v databázi Blue Angel tak získají běžný jednorázový čínský šunt, devastující životní prostředí, který se vydává za ekologicky šetrný produkt.

 

 

Nový rekord v obsahu zakázaného zpomalovače hoření v čínských kazetách!
Amazon je žalován za prodej kompatibilních tonerů Canon
HP vyhrála další spor s čínským výrobcem inkoustových náplní a tonerů
Canon podal žalobu na 49 dovozců a prodejců kompatibilních tonerových kazet!

 

 

Na celém případu je zásadní, co se bude dít dál. Značka Blue Angel není v České republice příliš známá, ale v Německu se jedná o zásadní, mezi zákazníky velice oblíbenou pečeť ekologické šetrnosti celé řady produktů. Ve hře je tak důvěryhodnost samotné eko značky. Společnost udělující eko značku Blue Angel zatím nezahájila řízení o odebrání certifikace společnosti Ninestar. Společnost Ninestar Group totiž vlastní výrobce tiskáren Lexmark, který má eko značkou Blue Angel certifikováno více než 100 typů laserových tiskáren. Finanční ztráta pro certifikátora tak může být značná, současně je však v sázce celá pověst ekoznačky. Klíčové pro pověst značky je, zda tento pokus o podvod skoční omluvou za chybné značení výrobků, nebo skutečným odebráním certifikace.

Německá média nerozumí způsobu, jakým vůbec mohla společnost Ninestar certifikaci získat. Jednou z podmínek je totiž zajištění systému sběru použitých tonerových kazet. Pro korektní získávání této certifikace by společnost Ninestar musela zřídit celosvětový systém sběru prázdných tonerových kazet a současně zajistit, aby renovované kazety prodávané v Evropě byly vyráběny výhradně z originálních nebo dříve renovovaných originálních kazet vysbíraných v Evropě. Originální výrobci omezují z celé řady důvodů možnost použití stejných typů kazet napříč kontinenty.

 

 

Co je Blue Angel:

Značku Blue Angel vlastní Federální ministerstvo pro životní prostředí a ochranu přírody. Federální agentura pro životní prostředí vyvíjí technická kritéria pro pokyny certifikace. Porota pro environmentální značku je nezávislým rozhodovacím orgánem Blue Angel a RAL GmbH se sídlem v Bonnu je oficiálním orgánem pro udělení značky.

Nejdůležitějším cílem Blue Angel pro tonerové kazety podle RAL DE-ZU 177 je dosáhnout podstatného snížení množství odpadu z tonerových kazet jejich renovací. Dále existují přísné horní limity pro škodlivé přísady v prášku toneru i v krytu kazety a jsou také požadovány emisní testy. Certifikovány mohou být pouze renovované kazety vyrobené z vysbíraných kazet, přičemž z původní kazety bez tonerového prachu musí být opětovně použito alespoň 75 % hmotnosti. Výjimkou jsou součásti, které mají zásadní význam pro kvalitu tisku, například optické válce. Funkčnost tonerových kazet musí být zajištěna zkouškami podle DIN 33870-1 nebo DIN 33870-2.

V neposlední řadě musí žadatel poskytnout důkazy o vhodném systému sběru prázdných kazet a přesně zdokumentovat původ sebraných prázdných míst i proces renovování.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
Digital Imaging. SMARTE CHINESISCH-DEUTSCHE BLUE WASH-STRATEGIE. [online]. Poslední revize 12. 11. 2020. Leinfelden-Echterdingen: bit-Verlag Weinbrenner GmbH & Co. Dostupný z WWW: <http://www.di-branche.de/digital-imaging/topthemen/default.asp?rb=topthemen&top_item=52547&i_item=52547&top_step=2&top_start=1>.

Etira – European Toner and Inkjet Remanufacturers Association. ETIRA condemns confusing endusers regarding new vs. environment-friendly remanufactured cartridges. [online]. Poslední revize 17. 11. 2020. Dostupný z WWW: <https://www.etira.org/posts/etira-condemns-confusing-endusers-regarding-new-vs-environment-friendly-remanufactured-cartridges/>.