Canon získal další předběžné opatření proti německému prodejci na Amazonu

Společnost Canon získala předběžné opatření proti velkému německému prodejci na portálu Amazon.de z důvodu porušování patentové ochrany tonerových kazet Canon prodejem kompatibilních tonerů.

Krajský soud v Düsseldorfu udělil společnosti Canon předběžné opatření vůči společnosti M & S Vertrieb Service OHG z důvodu porušení patentové ochrany Canon EP 2 087 407. Tato společnost nabízela kompatibilní tonerové kazety na portále Amazon.de. Tonerové kazety se objevily v nabídkách Amazonu číslo B00I9BN11C, B00HFN56UE, B00IHWSUCS, B06WVB3JRW, B00IHXOQFW a B01BGQLB0O (ASIN, Amazon Standard Identification Number). Jedná se o tonerové kazety kompatibilní s HP CF226A, HP CE255X, HP CF280A, HP CF280X, HP CF287A, HP CE505A a HP CE505X, používané v tiskárnách řady HP LaserJet Pro 400, HP LaserJet P2030, HP LaserJet P2035, HP LaserJet P2050, HP LaserJet P2055 a dalších (patentovou ochranu pro tiskárny HP vlastní společnost Canon). Společnost Canon nyní může prodejce dále žalovat o náhradu škody a dále podat trestní oznámení na prodejce z důvodu zásahu do patentového práva.

Canon již v minulosti předběžné opatření proti evropským prodejcům na Amazonu získal.

 

 

Canon získal předběžné opatření pro porušení patentu
Canon podal žalobu pro porušení patentu v Itálii

 

 

V době zveřejnění tiskové zprávy společností Canon byly z Amazonu již všechny nabídky odstraněny, nepodařilo se nám tak zjistit, pod jakým obchodním názvem byly tonerové kazety na portálu Amazon.de nabízeny. Společnost M & S Vertriebservice OHG však provozuje i vlastní internetový obchod na adrese http://www.tintenpool.de s kompletní nabídkou tonerových a inkoustových kazet. U všech tonerových kazet chráněných patentovou ochranou EP 2 087 407 nyní tento prodejce nabízí pouze originální tonerové kazety, u ostatní značek nabízí vyjma originálních tonerových kazet i kompatibilní tonerové kazety bez uvedení výrobce. Tyto kompatibilní kazety označuje vlastní obchodní značkou Drucker King. Vyjma eshopu http://www.tintenpool.de provozuje prodejce i další eshop s totožným sortimentem na doméně http://www.druckerking.com, odtud pochází i obchodní označení kompatibilních tonerů Drucker King. Další klon eshopu Drucker King provozuje prodejce na doméně http://www.ms-vertriebservice.de/, zde se však ani nesnaží zakrývat, že se jedná o stejný eshop.

 

Zdroj: Tintenpool.de. Samsung Xpress M 2022.

 

Zdroj: Druckerking.de. Samsung Xpress M 2022.

 

Dle fotografií produktů se jedná o kompatibilní toner čínské produkce z okolí čínského města Shuhai, které se běžně prodávají i v České republice. Prodejcům tak hrozí stejný postih jako prodejcům v jiných zemích Evropské unie, tedy předběžné opatření zakazující prodej, žaloba o náhradu škody a trestní stíhání za porušení patentové ochrany s trestem odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci, případně odnětím svobody na tři léta až osm let v případě, že pachatel získá prospěch velkého rozsahu , nebo dopustí-li se takového činu ve velkém rozsahu.

V případě určení náhrady škody je znám rozsudek s provozovateli eshopů z Nizozemska, kteří prodávali tonerové kazety porušující patentovou ochranu společnosti Samsung.

 

 

Samsung vyhrál patentový spor v Nizozemsku a získal obrovskou náhradu škody i seznam kupujících tonerů porušujících jeho patenty

 

 

Každá z žalovaných společností měla uhradit Samsungu částku 10.000 Euro (zhruba 260 000 Kč) za každé jednotlivé porušení patentové ochrany. Každá z žalovaných společnosti byla povinna do dvou měsíců předložit písemné prohlášení o počtu prodaných tonerových kazet porušujících patenty, obratu a zisku, kterého bylo dosaženo z těchto kazet a dále předložit seznam kupujících těchto tonerových kazet a dodavatelů těchto tonerových kazet. Celková částka, kterou má každá ze společností Samsungu uhradit z každého porušení patentové ochrany je odhadována v řádku minimálně miliónů Euro (mnoha desítek miliónů Český korun).

Další prodejci Amazonu již v minulosti čelili žalobám z důvodů porušování patentové ochrany originálních výrobců.

 

 

Epson podal žalobu na prodejce Amazonu
Amazon je žalován za prodej kompatibilních tonerů Canon

 

 

Tyto spory byly však řešeny převážně ve Spojených státech amerických, kde jsou díky činnosti tamního orgánu United States International Trade Commission (USITC) (Komise USA pro mezinárodní obchod) tonerové a inkoustové kazety porušující patentovou ochranu zabavovány výrazně intenzivněji než v Evropské unii. Za rok 2016 vydala komise celkem 72 rozhodnutí o zabavení dodávek inkoustových a tonerových kazet porušujících patentovou ochranu originálních výrobců. Ve srovnání s předcházejícím rokem došlo ke zvýšení počtu vydaných rozhodnutí o 11. Údaje o zabaveném množství v rámci jednoho rozhodnutí nám není znáno, ale ze zpráv komise o zabavení je možné usuzovat, že v rámci každého vydaného rozhodnutí se jedná o množství v řádů jednotek až desítek zabavených lodních kontejnerů. Každý rok je tak ve Spojených státech amerických zabaveno při vstupu na území USA množství v řádu desítek až stovek lodních kontejnerů kompatibilních inkoustových a tonerových kazet, které může představovat desítky miliony kusů dovážených inkoustů a tonerů.

 

Patent EP 2 087 407:
https://register.epo.org/application?number=EP07860559&tab=main

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
Canon Inc. Canon announces the grant of a preliminary injunction for patent infringement in Germany. [online]. Poslední revize 15. 06. 2017. Dostupný z WWW: <http://global.canon/en/news/2017/20170615a.html>.

The Recycler. Samsung wins Dutch IP case. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 07. 01. 2017. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/samsung-wins-dutch-ip-case>.

Rechtbank Den Haag. Gevoegd met zaak en rolnummer C/09/456763/HA ZA 13-1411; octrooien en gemeenschapsmodellen voor printer cartridges; printer cartridge geen onderdeel van een samengesteld voortbrengsel i.z.v. artikel 4 lid 2 GMVo; vergelijkende reclame. Poslední revize 30. 11. 2016. Dostupný z WWW: <https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBDHA:2016:14383>.

The Recycler. 72 seizure orders issued in 2016. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 05. 01. 2017. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/72-seizure-orders-issued-in-2016/>.