Laserové tiskárny HP budou i nadále přejmenované Canonky

Téměř před 40 lety uzavřely společnosti HP a Canon dohodu o vzájemné spolupráci při vývoji tiskáren. Dohoda byla uzavřena v době počátků vývoje počítačového tisku. Velmi zjednodušeně z dohody plyne, za společnost HP se bude soustředit na vývoj technologie termálního inkoustového tisku, zatímco Canon na technologii laserového tisku, každá z firem si ponechá duševní vlastnictví dané technologie, které si budou vzájemně sdílet.

logo HP tiskárna

 

Z nedávno zveřejněné manažerské diskusi vedení společnosti HP Inc. o analýze finanční situace a výsledků hospodaření plyne, že většina portfolia laserových tiskáren HP velikosti A4 a laserových tonerových kazet pro tyto tiskárny je nadále odebírá od společnosti Canon.

Podle společnosti HP je „jakékoli rozhodnutí kterékoli ze stran neobnovit smlouvu se společností Canon nebo omezit rozsah smlouvy by mohlo nepříznivě ovlivnit naše čisté příjmy z produktů LaserJet; máme však se společností Canon dlouhodobý obchodní vztah a očekáváme obnovení této smlouvy.“

Z vyjádření společnosti HP plyne, že tiskárny HP budou i nadále přeznačkované tiskárny Canon s jiným firmwarem.

HP Inc. přestavuje pro Canon zákazníka s objemem dodávek v hodnotě cca. 5 miliard USD, příjmy z HP představují více než 10 % z celkových tržeb společnosti Canon (nejen v oblasti tisku).

Již v roce 2016 uzavřela společnost HP dohodu se společností Samsung o odkoupení části společnosti Samsung produkující tiskárny a související produkty. Cena obchodu přesahovala 1 miliardu USD, společnost HP Inc. získala více než 6 500 patentů na technologii laserového tisku a téměř 2 000 působí ve výzkumném a vývojovém oddělení.

 

 

HP kupuje výrobu tiskáren Samsung za částku přesahující miliardu dolarů
Pokud se Xerox a HP spojí, Canon ukončí spolupráci s HP

 

 

Očekávalo se, že společnost HP Inc. se díky této akvizici zbaví své závislosti na společnosti Canon a přijde s vlastním řešením laserového tisku na základech tiskáren Samsung. Zejména proto, že společnost HP považuje přístup společnosti Canon, která vlastní patenty k laserovým tiskárnám HP, za velmi laxní a frustrující. Dle společnosti HP Inc. ochranu těchto patentů Canon nevymáhá a umožňuje tak masivní prodeje kompatibilních tonerových kazet porušujících patentovou ochranu.

Nic takového se však nestalo, tiskárny Samsung jednoduše zmizely z trhu a to i přesto, že dle vyjádření společnosti HP „neoriginální spotřební materiál (který zahrnuje kompatibilní kazety a repase) bude nadále negativně ovlivňovat finanční výkonnost v krátkodobém horizontu a výkonnost společnosti je díky nim omezena.“

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. HP still reliant on Canon. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 08. 12. 2022. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/hp-still-reliant-on-canon/>.

Nikkei Asian Review. Canon to cut ties with HP if Xerox takes over. [online]. Tokio: Nikkei Inc. Poslední revize 04. 03. 2020. Dostupný z WWW: <https://asia.nikkei.com/Business/Business-deals/Canon-to-cut-ties-with-HP-if-Xerox-takes-over>.

The Recycler. Canon drops a proverbial spanner in the Xerox – HP project? [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 05. 03. 2020. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/canon-drops-a-proverbial-spanner-in-the-xerox-hp-project/>.

VANIAN, Jonathan. Fortune. HP Inc. to Buy Samsung’s Printing Business For Over a Billion Dollars.[online]. New York: Time Inc. Network. Poslední revize 12. 09. 2016. Dostupný z WWW: <http://fortune.com/2016/09/12/hp-inc-to-buy-samsungs-printing-business-for-over-a-billion-dollars/>.