Pokud se Xerox a HP spojí, Canon ukončí spolupráci s HP

Společnosti Canon a HP vzájemně spolupracují při vývoji laserových a inkoustových tiskáren po dobru 35 let. Zjednodušeně lze říci, že po celou dobu vzájemné spolupráce Canon vyvíjí technologie laserových tiskáren, zatímco HP vyvíjí technologie bublinkového inkoustového tisku. Duševní vlastnictví ke stávajícím laserovým tiskárnám, prodávaným pod značkou HP vlastní Canon.

Aktuálně generální ředitel a předseda představenstva Canon Inc. Fujio Mitarai řekl společnosti Nikkei Asian Review, že společnost Canon ukončí třicetiletý vztah se společností HP, pokud dojde k převzetí HP ze strany společnosti Xerox. Fujio Mitarai vidí výslednou společnost jako ohromného soupeře na trhu kancelářského vybavení.

 

 

Xerox zvýšil nabídku za akcie společnosti HP Inc.
HP stále odmítá možnost akvizice ze strany Xeroxu
Xerox si zajistil 24 miliard USD pro akvizici společnosti HP
Xerox se dále pokouší o převzetí HP Inc.
Xerox hodlá obejít představenstvo HP a vynutit si spojení přes akcionáře

 

 

HP pro Canon představuje zákazníka s objemem dodávek v hodnotě cca. 5 miliard USD ročně z celkového objemu produkce necelých 37 miliard USD. Příjmy od HP generují téměř 14 % tržeb Canonu. Naproti tomu převzetí společnosti Xerox HP by vytvořilo konkurenta s přibližně dvojnásobným ročním prodejem, než dosahuje Canon.

 

 

David Connett, partner v mediální a výzkumné společnosti Connett & Unland GbR však nepovažuje ukončení spolupráce ze strany Canon za riziko, ale za obrovskou příležitost pro HP.  „Moje první reakce byla, že prohlášení společnosti Canon ovlivní akcionáře HP tak, že zablokují převzetí. Když se však podíváme hlouběji do činnosti Canonu, mohl by to být spojení dobrým krokem pro Xerox a HP. Společnost HP je totiž v poslední době frustrovaná pomalým přístupem společnosti Canon k řešení problémů s porušováním patentového práva u nově uváděného spotřebního materiálu na trhu a ponechání řešení až do okamžiku, kdy je nový spotřební tiskový materiál třetích stran na trhu a příliš dobře zaveden na to, aby byl z trhu odstranitelný. V nejlepším případě může společnost Canon jen doufat, že zpomalí tempo růstu trhu neoriginálního spotřebního materiálu.

Společnost HP má na druhé straně celé portfolio tiskáren Samsung a pokud dojde k prodeji HP, mohla by jako základna nových produktů posloužit technologie Samsung.

Společnost Canon má však pravdu, že spojení Xeroxu a HP by bylo významnou konkurencí pro Canon.

Současný vývoj na trhu, kdy dochází ke spojování jednotlivých značek, potřebuje japonská velká čtyřka podniků (Ricoh, Konica Minolta, Fujifilm a Canon) zahájit komunikaci s cílem prozkoumat, jak se ze čtyř mohou stát tři nebo dva výrobci. Není vyloučen ani další zásah z Číny, protože čínský Ninestar získal Lexmark.“

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

 

Zdroj:

Nikkei Asian Review. Canon to cut ties with HP if Xerox takes over. [online]. Tokio: Nikkei Inc. Poslední revize 04. 03. 2020. Dostupný z WWW: <https://asia.nikkei.com/Business/Business-deals/Canon-to-cut-ties-with-HP-if-Xerox-takes-over>.

The Recycler. Canon drops a proverbial spanner in the Xerox – HP project? [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 05. 03. 2020. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/canon-drops-a-proverbial-spanner-in-the-xerox-hp-project/>.