Společnost HP Inc. potvrdila, že od společnosti Samsung odkoupí část produkující tiskárny a související produkty. HP Inc. očekává, že proces převzetí bude dokončen do 12 měsíců. Cena obchodu je 1,05 miliardy USD (zhruba 25 miliard Kč). Součástí akvizice je i více než 6 500 patentů na technologii laserového tisku.
V rámci akvizice HP dále získá zhruba 6 000 zaměstnanců, z nichž téměř 2 000 působí ve výzkumném a vývojovém oddělení, 3 000 zaměstnanců působí přímo ve výrobě, zbývajících 1 000 zaměstnanců působí v prodejních a administrativních pozicích. HP se Samsungem již dříve výrazně spolupracovala v oblasti velkých kopírovacích strojů, které jsou založeny na technologii laserového tisku Samsungu.
Z pohledu Asociace renovátorů tonerů je na celém obchodu za klíčové považováno získání patentů technologie laserového tisku. Laserové tiskárny značky HP včetně tonerových kazet jsou v současné době vyvíjeny a patentově chráněny společností Canon, zatímco HP vyvíjí vlastní technologii inkoustového tisku.
Pro klasický kancelářský tisk, kde převažuje písmo, grafy, loga dominuje využití laserového tisku, který vyniká přesnými konturami písma, nerozpíjivostí výsledného tisku, jasnými barevnými přechody, vysokým množstvím vytištěných stran na tonerovou kazetu a snadnou výměnou tonerových kazet, zatímco inkoustový tisk je využíván zejména v domácnostech s nízkým množstvím vytištěných stran a častějším tiskem obrázků. Technologický handicap inkoustového tisku se HP snaží eliminovat profesionálními inkoustovými tiskárnami s velkými zásobníky inkoustu, rozdíly ve výsledném tisku jsou i přesto stále patrné. Dle Asociace renovátorů tonerů je tedy pravděpodobné, že HP s odkupem výroby a patentového práva k laserovým tiskárnám Samsung zahájí produkci vlastních laserových tiskáren bez spolupráce se společností Canon včetně vlastních tonerových kazet.
Je možné očekávat dva základní důsledky – HP získáním vlastní technologie laserového tisku přestane preferovat technologii inkoustového tisku pro oblast kancelářského využití, trh kancelářských tiskáren tak prodělá výraznou změnu – současný trend pokrývání potřeb kancelářského tisku inkoustovými tiskárnami opustí klíčový hráč, hnací silou inkoustového tisku v kancelářích se stane Epson se svou technologií PrecisionCore inkjet.
Epson plánuje agresivně investovat do vlastní technologie inkoustového tisku
Druhou zásadní změnou bude vymáhání patentové ochrany na tonerové kazety. Současný stav, kdy patenty k tonerovým kazetám značky HP vlastní a tedy i vymáhá společnost Canon se výrazně změní a dodržování patentů začne vymáhat přímo společnost HP, která je ve vymáhání dodržování patentové ochrany ke svým inkoustovým cartridgím v zemích Evropské unie velmi aktivní.
HP oznamuje další vítězství v patentovém sporu ve Španělsku
HP vyhrála spor s prodejci kompatibilních inkoustových náplní v Polsku
HP vyhrává další spory s dovozci kompatibilních inkoustových kazet v Německu
HP realizuje opatření proti dovozcům kompatibilních inkoustových cartridgí
Náhrada škody za prodej inkoustových cartridgí porušujících patenty ve výši 400 000 Kč
Remanexpo ve znamení padělků
K této úvaze Enrique Lores, výkonný prezident divize Imaging Printing and Solutions společnosti HP uvedl, že záměr HP na převzetí Samsungu byl se společností Canon konzultován, je ze strany Canonu podporován a dohoda se Samsungem nebude mít dopad na vztah s Canonem. Více konkrétní vyjádření o budoucí spolupráci s Canonem a způsobu naložení s laserovou technologií tisku Samsgungu se nepodařilo získat, toto obecné vyjádření nijak nevyvrací úvahy Asociace renovátorů tonerů.
Dále není v současné době k dispozici žádné vyjádření ze strany společnosti Xerox, jejíž tiskárny využívají technologii laserového tisku Samsung.
Celý trh laserového a inkoustového tisku prochází v posledních dvou letech zcela zásadní proměnou, kdy japonského výrobce laserových tiskáren Sharp převzal čínský výrobce výpočetní techniky Foxconn a později jednoho z klíčových výrobců tiskáren Lexmark odkoupil výrobce čipů a součástek pro renovaci tonerových kazet, Apex Technology Co. Ltd.
Apex Technology definitivně kupuje Lexmark
Oficiálně potvrzeno: Sharp a Foxconn potvrdili spojení
Největší výrobci inkoustových a laserových tiskáren a multifunkčních zařízení jsou Brother Industries Ltd., Canon Inc., Hewlett-Packard Inc., Konica Minolta Inc. (vzniklá dřívějším spojením Konici a Minolty), Lexmark International Inc. (akvizice Foxconem), Oki Electric Industry Co., Ltd., Ricoh Co. Ltd., Samsung Electronics Company Ltd. (nyní probíhá akvizice ze strany HP), Seiko Epson Corporation, Sharp Corp. (převzetí Foxconem ), Toshiba Tec Corporation (na prodej), Xerox Corporation (využívá technologii Samsungu).
Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)
Zdroj:
VANIAN, Jonathan. Fortune. HP Inc. to Buy Samsung’s Printing Business For Over a Billion Dollars.[online]. New York: Time Inc. Network. Poslední revize 12. 09. 2016. Dostupný z WWW: <http://fortune.com/2016/09/12/hp-inc-to-buy-samsungs-printing-business-for-over-a-billion-dollars/>.