Lexmark začíná intenzivní propouštění zaměstnanců

Výrobce laserových tiskáren, kopírovacích zařízení a producent software v oblasti digitální správy dokumentů, společnost Lexmark Inc., v současné době prochází výraznou restrukturalizací, jejíž součástí je i celosvětové omezení počtu zaměstnanců.

Cílem prováděné restrukturalizace je snížení nákladů o celých 67.000.000 USD (více než 1,5 miliardy Kč) v roce 2016 a 100.000.000 USD (zhruba 2,5 miliardy Kč) v roce 2017. Součástí změn je i výrazné snížení počtu zaměstnanců, které má být realizováno v roce 2016. Z oznámení společnosti Lexmark vyplývá, že cílem je snížení počtu globálních pracovních míst zhruba o 4%, zhruba o 550 pracovních míst, ze stávajících 13 750 pracovních míst.

LexmarkPrvní vlna propouštění zasáhla přímo ústředí Lexmarku, americké město Lexington. Mluvčí starosty Lexingtonu, Susan Straub uvedla, že městu bylo 22. března ze strany Lexmarku oznámeno rušení nejméně 143 pracovních pozic. První vlna propouštění je naplánována mezi 25. května a 8. června. V ústředí Lexmarku je v současné době zaměstnáno 2 300 pracovníků, je tedy patrné, že z ústředí bude propouštěné vyšší procento zaměstnanců, než je plánováno globálně. Jerry Grasso, mluvčí společnosti Lexmark, odmítl komentovat propouštění s tím, že společnost nebude veřejně projednávat propouštění svých zaměstnanců.

Již od konce roku 2015 se velmi intenzivně spekuluje o možném prodeji Lexmarku. Jako o možných zájemcích minimálně o část Lexmarku vyrábějící laserové tiskárny a kopírovací stroje je spekulováno o Konice-Minoltě, Canonu či Ricochu.

 

Koupí Canon nebo Ricoh část Lexmarku vyrábějící hardware?
Koupí Konica Minolta Lexmark?

 

V nedávné historii Lexmark již procházel velmi výraznou změnou.  V srpnu 2012 společnost Lexmark oznámila, že zastaví výrobu inkoustových tiskáren a nadále se bude v oblasti výroby koncentrovat pouze na technologii laserového tisku. V dubnu 2013 oznámila společnost Funai Electric Company, Ltd., že podepsala smlouvu o koupi inkoustové technologie a souvisejícího majetku od společnosti Lexmark za zhruba 100.000.000 USD (cca. 2,5 miliardy Kč). Funai v rámci této akvizice získal více než 1500 patentů v oblasti inkoustového tisku, výzkumná a vývojová aktiva a výrobní závod společnosti Lexmark International (Filipíny), Inc.

I po ukončení výroby inkoustových tiskáren Lexmark zachoval podporu pro inkoustové tiskárny a dodává inkoustové cartridge.

 

Autor:
Asociace renovátorů České republiky (CRRA)

 

Zdroj:
WKYT News. Lexmark to layoff 143 Lexington employees. [online]. Atlanta: Gray Television, Inc. Poslední revize 23. 03. 2016. Dostupný z WWW: <http://www.wkyt.com/content/news/373219481.html>.

Wikipedia: the free encyclopedia. Lexmark. [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. Poslední revize 11. 03. 2016. Dostupný z WWW: <https://en.wikipedia.org/wiki/Lexmark>.

Wikipedia: the free encyclopedia. Funai. [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. Poslední revize 27. 01. 2016. Dostupný z WWW: <https://en.wikipedia.org/wiki/Funai>.