Toshiba TEC končí, spojí se s Ricoh

Společnost Ricoh oficiálně oznámila, že od dubna 2024 integruje výzkum, vývoj a výrobu svých podnikových strojů se společností Toshiba TEC. Spojení zahrnuje oblast velkých multifunkčních zařízení a tiskáren pro kancelářské prostory velikosti A3.

 

 

Toshiba a Ricoh se spojí (2023)
Toshiba Tec je na prodej (2016)
Zisk výrobce tiskáren Ricoh za fiskální rok 2022 raketově vzrostl

 

 

Nový podnik bude většinově vlastnit Ricoh, který bude držet 85 % podíl, přičemž Toshiba TEC bude vlastnit 15 %. Obě konstrukční, výzkumné a vývojové a výrobní divize budou spojeny a začleněny do Ricoh Technologies (dceřiná společnost Ricoh), aby bylo možné zefektivnit nákup dílů, materiálů a využití výrobních základen. Spojení bylo vyvoláno neustálým poklesem objemu tisku a poptávky po kancelářských multifunkčních zařízeních a tiskárnách po koronavirové pandemii a také nárůstem práce na dálku.


 

Nově vytvořená společnost se bude jmenovat ETRIA CO., LTD. a bude sídlit v Japonsku. Spojení nabude účinnosti 1. července 2024.

 

Ricoh:
Společnost Ricoh Company, Ltd. je byla založena 06. 02. 1936 pod názvem Riken Sensitized Paper. Cílem bylo komercializovat výstupy výzkumu Institutu fyzikálního a chemického. Společnost se zabývala převážně fotocitlivým papírem a fotoaparáty. Název Ricoh je přepisem zkratky názvu společnosti do latinky.

V roce 1955 společnost Ricoh uvedla na trh svou první kancelářskou kopírku, Ricopy 101. Tento produkt se stal široce populárním koncem let, že v Japonsku je označován pojem vytvořit kopii termínem „make a Ricopy“. V roce 1975 Ricoh uvedl RICOPY DT1200, stroj na mokrý papír na obyčejný papír, který se stává nejprodávanější kopírkou na světě. V roce 1982 Ricoh představil RICOPY FT4060, první kopírku na obyčejný papír se suchým tonerem.

V roce 1963 došlo ke změně názvu na Ricoh Company, Ltd.

V současné době Ricoh vyrábí laserové tiskárny velikosti od velikosti A4 po vysoce výkonné produkční stroje, tiskárny pro přímý potisk textilu, interaktivní digitální tabule a digitální fotoaparáty Pentax.

 

Toshiba TEC:
Toshiba TEC vznikla v roce 1950, z důvodu zákona o vyloučení nadměrné koncentrace ekonomické síly osamostatněním od závodu Ohito společnosti Toshiba (Tokyo Shibaura Electric Co., Ltd.) a v roce 1952 byla přejmenována na TEC (Tokyo Electric Co., Ltd.).

V roce 1971 byla zahájena výroba elektronických registračních pokladen, v roce 1979 výroba jehličkových tiskáren, v roce 1987 pokladních systémů pro restaurace. V roce 1994 došlo k integraci do té doby samostatně vyvíjených laserových tiskáren a faxů Toshibou do společnosti TEC. V roce 1999 byla převedena výroba kopírovacích strojů zpět do mateřské společnosti Toshiba.

V roce 2010 bylo obchodní logo společnosti TEC nahrazeno logem Toshiba.

Od roku 2015 se Toshiba potýká se skandálem s dlouhodobým nadhodnocováním zisků. Po ověření účetních výkazů ze strany společnosti i auditory Ernst & Young ShinNihon vyšlo najevo, že zisky byly nadhodnoceny o neskutečných 50.000.000.000 Kč (50 miliard korun) v období od roku 2008. Od propuknutí skandálu se společnost Toshiba potýká s finančními problémy a prochází postoupnou restrukturalizací.

V současné době vyrábí Toshiba TEC pokladní terminály, barevné i černobílé velké kopírovací stroje, tiskárny štítků, piezo elektronické tiskové inkoustové hlavy pro průmyslové aplikace.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
Ricoh. Notice regarding the Conclusion of the Absorption-type Company Split Agreement related to the Business Partnership with Toshiba Tec and integration of MFP development and manufacturing. [online]. Datum poslední aktualizace: 06. 02. 2024. Dostupný z WWW:<https://www.ricoh.com/about/history>.

Ricoh. Company History. [online]. Dostupný z WWW: <https://www.ricoh.com/about/history>.

Ricoh. Producst & Services. [online]. Dostupný z WWW: <https://www.ricoh.com/products>.

Toshiba Tec Corporation. Corporate History. [online]. Dostupný z WWW:
<https://www.toshibatec.com/company/corporate/history/>.

Toshiba Tec Corporation. Products. [online]. Dostupný z WWW:
<https://www.toshibatec.com/cnt/products_overseas/>.