Zákaz dovozu čínských tonerů a tiskáren původem z nucených prací do zemí EU přijde pozdě, domácí výrobci zkrachují

Spojené státy americké na začátku května 2023 zakázaly dovoz výrobků jednoho z nevětších globálních výrobců tonerový a inkoustových kazet, laserových tiskáren a dalšího materiálu souvisejícího s tikovým materiálem do USA z důvodu porušování lidských práv. Obrovské výrobní přebytky určené pro USA od té doby zaplavují evropský trh za dumpingové ceny, evropští renovátoři, dodržující veškerou legislativu nejsou schopni jim cenově nijak konkurovat.

 

 

Spojené státy americké zakázaly dovoz 4. největšího světového výrobce tiskáren a jednoho z největších výrobců tonerů do USA
Lexmark okamžitě ukončil spolupráci s Ninestarem – dle prohlášení již má nového dodavatele

 

 

Generální ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky (DG Grow) vytváří právní základ pro přijetí opatření proti produktům nucené práce v Evropě. Návrh nařízení ze září 2022 je v stále v legislativním projednávání Rady a Parlamentu. Pokud Rada Evropské unie a Parlament Evropské unie nebudou konat, neschválí potřebnou legislativu a nezakáží dovoz tonerových a inkoustových kazet výrobců vyloučených z trhu Spojených států amerických, zlikvidují evropské renovátory tonerových kazet a inkoustových kazet.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)