HP blokuje už i tonerové kazety

Společnost HP pokračuje v blokování neoriginálních tiskových kazet ve svých produktech i přes riziko obrovských pokut. Nově jsou zaznamená případy, kdy HP prostřednictvím aktualizace firmware v tiskárně blokuje i tonerové kazety.

Společnost HP Inc. používá u celé řady tiskáren technologii, kterou nazývá Dynamic Security. Díky této technologii mění společnost HP firmware (obslužný software samotné tiskárny) takovým způsobem, že tiskárna odmítá některé typy kazet třetích stran a to dokonce i v průběhu používání dříve přijaté tiskové kazety.

 

 

HP zaplatí více než 30 milionů Kč na odškodnění za blokování neoriginálních kazet kupujícím v Belgii, Itálii, Španělsku a Portugalsku
HP zveřejnila na své hlavní stránce zprávu o blokování neoriginálních inkoustových kazet
Chystá se další žaloba na HP za blokování tikových kazet
HP dostala pokutu ve výši 250 000 000 Kč za blokování neoriginálních inkoustů a tonerů
To je síla! HP bude blokovat vlastní náplně!

 

 

Společnost HP Inc. tvrdí, že k blokování dochází díky požívání zjednodušených čipů, které neobsahují řádné zabezpečení a z důvodu zamezení bezpečnostního rizika je tiskárna odmítá. První případy takového blokování jsme zaznamenali již v roce 2016. V roce 2020 společnost HP začala blokovat i své vlastní originální náplně, pokud byly starší určitého data a je blokováno stále větší množství kazet.

 


Neoriginální kazeta HP
 

V nedávno zveřejněné manažerské diskusi vedení společnosti HP Inc. o analýze finanční situace a výsledků hospodaření zaznělo, že „neoriginální spotřební materiál (který zahrnuje kompatibilní kazety a repase) bude nadále negativně ovlivňovat finanční výkonnost v krátkodobém horizontu a výkonnost společnosti je díky nim omezena“, a vzhledem k tomu, že společnost HP žádné vlastní laserové tiskárny nevyvíjí a jedná se o přeznačkované tiskárny Canon, bude HP nadále používat a rozšiřovat strategii blokování tiskových kazet prostřednictvím nevyžádaných aktualizací firmware tiskárny.

Krátce po tomto vyjádření byla zaznamenána aktualizaci firmwaru pro tiskárny HP Color LaserJet Pro M454, HP Color LaserJet Enterprise M455, HP Color LaserJet Enterprise MFP M480 (toner HP W2030A, HP W2030X), která blokuje použití neoriginálních tonerových kazet.

Jedná se první námi zaznamenané blokování tonerových kazet pro laserové tiskárny HP.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. HP still reliant on Canon. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 08. 12. 2022. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/hp-still-reliant-on-canon/>.

Nikkei Asian Review. Canon to cut ties with HP if Xerox takes over. [online]. Tokio: Nikkei Inc. Poslední revize 04. 03. 2020. Dostupný z WWW: <https://asia.nikkei.com/Business/Business-deals/Canon-to-cut-ties-with-HP-if-Xerox-takes-over>.

The Recycler. HP firmware update blocks aftermarket cartridges? [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 12. 04. 2021. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/hp-firmware-update-blocks-aftermarket-cartridges/>.