Brother začíná pro své kazety používat renovovatelné čipy!

Společnost Brother uvedla na trh nové typy kazet, u kterých jsou čipy resetovatelné a umožňují znovu-použití po renovaci kazet. Brother tak přímo podporuje nezávislé renovace třetích stran a snižuje tvorbu odpadu při renovaci. Čipy obsahují plasty a drahé kovy a významně navyšují cenu renovací.

 

 

Brother tak aktivně podporuje zavedení cirkulární ekonomiky, ve které je možné produkt po jeho použití renovovat a znovu používat ke stejnému účelu.

 

 

Nejlepší tiskárny podle čtenářů PCMag vyrábí Brother – již 10 let
Společnost Brother důrazně varuje před používáním čínských tonerových kazet

 

 

Ve velkém rozporu s tímto cílem je chování například společnosti HP, která jen od ledna do května letošního roku vydala celkem 366 upgradů firmwaru tiskáren, to je 2,4 denně, kdy řada upgradů zabraňuje použití neoriginálních kazet. Například v dubnu letošního roku byla vydána aktualizace pro řadu inkoustových kazet, jejímž jediným účelem bylo vyřazení neoriginálních inkoustových kazet z provozu. V prohlášení nastupujícího generálního ředitele HP Inc. se uvádí, že HP zvýší ceny tiskáren, které budou umožňovat použití kazet třetích stran. Stávající ceny zachová pouze pro tiskárny s technologickým řešením, které neumožní použití kazet třetích stran.

 

 

HP zdraží tiskárny umožňující alternativní kazety a propustí 9 000 lidí
HP neočekávaně mění generálního ředitele
Majitelé tiskáren HP mohou v USA požadovat náhradu škody za blokování neoriginálních náplní
HP blokuje některé alternativní tonery kompatibilní s CE390X

 

 

Dalším příkladem může být společnost Epson, které naopak aktivně pomocí softwarových aktualizací brání použití alternativních čipů. Epson 15. října 2019 uvolnil aktualizaci firmwaru pro tiskárny Epson WorkForce WF-2860, XP-5100, Epson WorkForce Pro WF-3720, WF-3725, WF-3730, WF-4720, WF-4740, WF-4745, Epson Expression Home XP-240, XP-340, XP- 344, XP-440, Epson Expression Premium XP-530, XP-540, XP-630, XP-640, XP-830, XP-900, která zakazuje použití neoriginálních inkoustových kazet kompatibilních s kazetami Epson 202XL, Epson 288XL, Epson 410XL, Epson 702XL a Epson 802XL.

18. října 2019 byla podána na společnost Epson stížnost k Okresnímu soudu Spojených států amerických v jižním okresu Kalifornie, z důvodu aktualizace firmwaru společnosti Epson jako porušujícího hospodářskou soutěž, způsobujícího nespravedlivost, jako podvodné, represivní a nezákonné chování, které zastavuje používání spotřebního materiálu třetích stran. Jedná se o hromadnou žalobu podanou za účelem nápravy jménem všech osob a subjektů, které zakoupily tiskárnu Epson a utrpěly škodu v důsledku aktualizace firmware. Podstata stížnosti je založena na faktu, že společnost Epson ve své zprávě z roku 2018 uznává, že spotřební materiál třetích stran by mohl vést ke ztrátě tržního podílu a současně zakazuje komunikaci spojování deaktivace tiskáren za účelem zvýšení tržního podílu. Stížnost dále uvádí, že „společnost Epson nikdy neinformovala vlastníky tiskáren Epson, že aktualizace by zabránily jejich tiskárnám v činnosti, pokud jsou používány inkoustové kazety třetích stran“ a proto společnost Epson obviňuje z porušení federálního zákona o počítačových podvodech a požadují soudní proces.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
Etira – European Toner and Inkjet Remanufacturers Association. Reusable chips on cartridges. [online]. Poslední revize 17. 10. 2019. Dostupný z WWW: <https://www.etira.org/posts/reusable-chips-on-cartridges/>.

GRANT, Nico. Bloomberg.com. HP to Cut as Much as 16% of Workforce Amid Print Unit Woes. [online]. NewYork: Bloomberg L.P . Poslední revize 04. 10. 2019. Dostupný z WWW: <https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-10-03/hp-inc-to-cut-as-much-as-16-of-workforce-amid-print-unit-woes>.

The Recycler. HP leads the firmware wars. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 12. 07. 2019. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/hp-leads-the-firmware-wars/>.

DEAN, Michael. Ink Hub. Turn off Epson printer updates. [online]. Poslední revize 15. 10. 2019. Dostupný z WWW: <https://www.inkhub.com.au/ink/turn-off-epson-printer-updates>.

The Recycler. Epson in class action lawsuit for firmware updates. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 22. 10. 2019. Dostupný z WWW: <https://www.therecycler.com/posts/epson-in-class-action-lawsuit-for-firmware-updates/>.