Společnost Lexmark byla založena 27. března 1991 odkoupením IBM Information Products Corporation, části technologického giganta IBM vyrábějícího tiskárny, psací stroje a klávesnice. Sídlo společnosti Lexmark je v obrovské budově ve městě Lexington ve státě Kentucky.
Lexmark okamžitě ukončil spolupráci s Ninestarem – dle prohlášení již má nového dodavatele
Čínské tiskárny Lexmark už nesmí být označované jako Made in Mexico
Spojené státy americké zakázaly dovoz 4. největšího světového výrobce tiskáren a jednoho z největších výrobců tonerů do USA
Apex Technology definitivně kupuje Lexmark
Lexmark oznámil dokončení převzetí Apexem a zásadní změny ve společnosti
Společnost Lexmark se dlouhodobě potýká s velkými finančními problémy, které vyústily v rozdělení a následný prodej hardwarové části čínskému výrobci tiskáren Ninestar Corp. v roce 2016. Ninestar Corp (v tehdejší době ještě pod jménem Apex Technology) byl obrovský čínský výrobce kompatibilních tiskových kazet a dalšího tiskového spotřebního materiálu.
Majitel Lexmarku, Ninestar Corp. nyní oznámila své plány zapojit se do prodeje a zpětného pronájmu některých nemovitostí Lexmark. Toto rozhodnutí bylo dosaženo na nedávném zasedání představenstva a dozorčí rady.
Ve svém oficiálním oznámení Ninestar uvedl, že cílem zpětného leasingu svých vlastních nemovitostí bylo získat dostatečné finanční prostředky pro provoz společnosti Lexmark. Transakce se týká nemovitostí společnosti Lexmark nacházející se v Lexingtonu v Kentucky, kde se nachází její ústředí, a dále výrobního závodu na Filipínách.
Nemovitosti v Lexingtonu v hodnotě 126 948 milionů USD (téměř 3 miliardy Kč) budou prodány společnosti Sculptor Capital Management, gigantovi v oblasti správy nemovitostí. Po prodeji budou tyto prostory pronajaty zpět společnosti Lexmark za 1,14 milionu USD měsíčně (téměř 30 milionů Kč) s ročním nárůstem nájemného o 3 %. Mezitím se stále čeká na cenu zpětného pronájmu filipínských nemovitostí v Cebu Business Park, která se odhaduje na méně než 0,8 milionu USD (zhruba 20 milionů Kč).
Dle našeho názoru je možné hledat stále horší důvody finanční situace Lexmarku v úplném zákazu dovozu produktů Ninestar Corp. z důvodu porušování lidských práv.
Společnost Lexmark v této souvislosti prohlásila, že přijala opatření k zastavení dodávek od společnosti Ninestar a jejích dotčených dceřiných společností do USA a nahrazuje je jinými dodavateli.
Následně americký kontrolní orgán pro cla a ochranu hranic USA (U.S. Customs and Border Protection) rozhodl, že zásadní řada tiskáren Lexmark řady MS/MX a Lexmark CS/CX, která jsou dle našich zjištění přeznačkované tiskárny Pantum vyráběné v Číně společností Ninestar Corp., ale pro trh USA jsou označovány jako Made in Mexico, je ve skutečnosti vyráběna v Číně a Mexiku je jenom kompletována a nesmí být označována jako Made in Mexiko.
Lexmark tak přišel o další významný zdroj tiskáren.
Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)
Zdroj:
ZHAI, Denis. RTmworld.com. Ninestar Announces Partial Leaseback of Lexmark. [online]. Poslední revize 20. 03. 2024. Zhuhai: RT Media Co., Ltd. Dostupný z WWW: <https://www.rtmworld.com/news/ninestar-announces-partial-leaseback-of-lexmark/>.
George W. Thompson, Esq. Thompson & Associates, PLLC. H304677: Country of Origin of the Lexmark MS/MX and CS/CX Series Printers; Section 301 Trade Remedy Duties; Substantial Transformation; 19 C.F.R. Part 102. [online]. Poslední revize 21. 04. 2023. Dostupný z WWW: <https://rulings.cbp.gov/ruling/h304677>.
FREIFELD, Karen. Reuters. US bans imports from China-based Ninestar over Uyghurs. [online]. Poslední revize 09. 06. 2023. Dostupný z WWW: <https://www.reuters.com/world/us/us-bans-imports-china-based-ninestar-corp-over-uyghurs-2023-06-09/>.