Static Control vyhrál klíčový patentový spor s Canonem

Static Control je největší světový výrobce součástek využívaných při renovaci tonerových kazet, v portfoliu má zhruba 15 000 komponentů určených k renovaci tonerových kazet. Spor mezi společnostní Canon a Static Control se týkal mechanismu otáčení optického válce používaného v tonerových kazetách kompatibilních s HP CF280A, HP CF280X, HP 505A a HP 505X (vlastníkem patentů k ochraně laserových tiskáren HP je právě Canon).

US Customs and Border Protection agency (Agentura celní správy a ochrany hranic USA), která je součástí US Department of Homeland Security (Ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA) nyní vydala rozhodnutí, že řešení pohonu otáčení optických válců Safe Drive společnosti Static Control neporušuje patenty chránící tyto optické válce.

US08682215-20140325-D00000

Rozsudek byl vynesen částí US Customs and Border Protection agency, divizí Intellectual Property Rights division (Divize pro ochranu duševního práva), její vedoucího Charles R. Steuart k rozhodnutí uvádí: „Tonerové kazety a optické jednotky s vlastním řešením dovážené společností Static Control neporušují nároky na patentovou ochranu ‘278, ‘564, ‘215, ‘008 a ‘009“. Z tohoto důvodu nejsou takové tonerové kazety a optické válce předmětem vyloučení ke vstupu ke spotřebě na trhu Spojených států amerických, vstupu pro domácí spotřebu ze zahraničního obchodu nebo likvidací zásob pro domácí spotřebu“.

Static Control k tomu dodává, že patentová ochrana se soustředí na zatahovací mechanismus, který pracuje s vnitřní geometrii tiskárny a slouží k zapínání a vypínání pohonu, přičemž ozhodnutí se vztahuje na všechny součásti tohoto řešení.

Toto rozhodnutí má zcela zásadní charakter, protože společnost Canon s uplatňováním způsobu této metody patentové ochrany spory s výrobci kompatibilních tonerových kazet běžně vyhrává, dosahuje zákazů výroby, dovážení, distribuce, prodeje a používání kompatibilních tonerových kazet nejen na území Spojených států amerických, ale i v evropských zemích či Rusku, či uzavírá dohody o zákazu výroby, prodeje, nabízení k prodeji a používání přímo s čínskými výrobci kompatibilních tonerových kazet a to i proti takovým prodejcům, jakým je například Amazon.

 

 

Vydán příkaz na obstavení a zabavení objednávek některých tonerů na Amazonu
Společnost Canon úspěšně vyřešila spor s několika výrobci čínských tonerů
Canon vyhrál spor o porušování patentu při prodeji tonerů v Německu
Zákaz výroby, dovozu i prodeje tonerových kazet a optických válců značky Aster
Canon vyhrál další soudní spor s výrobcem neoriginálních tonerových kazet
Canon dosáhl dohody s porušovatelem patentů i v Rusku
Canon úspěšně uzavřel spor s prodejci tonerů porušujících patenty v Rusku
 

Tato patentová ochrana způsobu pohonu optických válců Canon je registrována i v evropském systému patentové ochany EPO – European Patent Office. Toto rozhodnutí je klíčové pro dovozce a prodejce renovovaných tonerových kazet, kdy se ukazuje, že kompatibilní renovované kazety představují značené riziko postihu z dovozu a prodeje tonerových kazet porušujících patentové právo, zatímco v Evropě renovované tonerové kazety využívají řešení neporušujících patentovou ochranu.

Dle zjištění Asociace renovátoru tonerů se tento způsob patentové ochrany pohonu optických válců týká tonerových kazet HP CE255A, HP CF280A, HP CE505A, HP CE255X, HP CF280X, HP CE505X, či Canon CRG-724, Canon CRG-724H, používaných mimo jiné v laserových tiskárnách HP LaserJet Enterprise P3015, HP LaserJet Pro 400 MFP M425, HP LaserJet Pro 400 MFP M401, HP LaserJet P2030, HP LaserJet P2035, HP LaserJet P2050, HP LaserJet P2055, Canon iSENSYS LBP 6750 či Canon iSENSYS LBP 6780.

 

Autor:
Autor: Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
The Recycler. Static Control’s SafeDrive cleared by US Customs. [online]. Witney: Recycler Publishing & Events Ltd. Poslední revize 01. 08. 2016. Dostupný z WWW: <http://www.therecycler.com/posts/static-controls-safedrive-cleared-by-us-customs>.

IFI CLAIMS Patent Services, Google Inc. Process cartridge, electrophotographic image forming apparatus, and electrophotographic photosensitive drum unit US 8280278 B2  [online]. Dostupný z WWW: <http://www.google.com/patents/US8280278>.

Static Control. About us. [online]. Dostupný z WWW: <http://www.scc-inc.com/aboutus/locations.aspx>.