Soud dočasně zablokoval fúzi společnosti Fuji-Xerox

Společnosti Fuji Xerox Co., Ltd. a Xerox Corporation se v lednu roku 2018 dohodly na spojení v jednu společnost, ve které bude FUJIFILM Holdings Corporation, vlastnit podíl o velikosti 50,1 %. Proti tomuto spojení ohradily společnosti Deason a Icahn, kteří společně vlastní 15 % stávající společnosti Xerox Corporation.

Ve stávající vlastnické struktuře je Fuji Xerox Co., Ltd. společným podnikem (Joint Venture) společnosti Xerox Corporation a a Fujifilm Holdings Corporation.

Společnost Xerox Corporation používá obchodní značku a logo Xerox, její výrobky jsou dostupné zejména na americkém a evropském kontinentu. Tato společnost vznikla rozdělením do té doby existující společnosti Xerox Corporation v roce 2016 do dvou samostatných firem. Xerox Corporation před rokem 2016 nabízela 2 základní produkty – produkty a technologie v oblasti tisku a poskytování outsourcingových služeb v oblasti řízení firem a procesů uvnitř firem. V roce 2016 vznikla samostatná společnost Conduent poskytující outsourcingové služby, pod názvem Xerox Corporation pokračovala společnost vyrábějící kancelářské laserové tiskárny, multifunkční laserové tiskárny, digitální tiskové a velkoformátové tiskové stroje, scannery a ostatního hardware.

Tato pokračující společnost Xerox Corporation vlastní 25 % podíl ve společnosti Fuji Xerox Co., Ltd., nabízející produkty pod obchodní značkou a logem Fuji Xerox zejména v Asii a Tichomoří.

 


Autor: Fuji Xerox
 

Fuji Xerox byla založena v roce 1962 společností Rank Xerox a Fujifilm Holdings Corporation. Rank Xerox byl společný podnik firem Xerox Corporation a Rank Organization, přičemž každý z partnerů vlastnil z počátku 50 %.  Společnost Xerox Corporation získávala postupně stále vyšší podíl, až v roce 1997 získala 100 %. Společnost Fujifilm Holdings vlastnila do roku 2011 polovinu Fuji Xerox, Xerox Corporation vlastnil druhou polovinu. V roce 2011 došlo k navýšení podílu Fujifilm Holdings na 75 %, Xerox Corporation vlastní zbývajíc 25 %.

Fuji Xerox byl z počátku pouze distributor produktů Xerox, později došlo k zahájení vlastního výzkumu a vývoje tiskových zařízení. Prvním produktem bylo kopírovací zařízení v roce 1973. Dnes je společnost zásadním způsobem zodpovědná za inovace a výrobu mnoha barevných tiskových zařízení prodávaná firmou Xerox Corporation.

V lednu roku 2018 došlo ze strany Xerox Corporation k souhlasu s fúzí společnosti Xerox Corporation a Fuji Xerox Co., Ltd., kdy Fujifilm Holdings Corporation získá podíl 50,1 %, zatímco stávající vlastníci Xerox Corporation získají 49,9 %. Touto dohodou dojde ke sloučení stávajících společností Xerox Corporation a Fuji Xerox Co., Ltd. do jedné, kterou ovládne Fujifilm Holdings Corporation.

Společnosti Deason a Icahn, akcionáři vlastnící 15 % v Xerox Corporation, se obrátily v únoru 2018 na Nejvyššího soudu v Manhattanu. Důvodem bylo tvrzení, že transakce podhodnocuje akcie společnosti Xerox a dává většinovou kontrolu společnosti Fuji bez poskytnutí prémie akcionářům Xeroxu.

 

 

Fujifilm plánuje žalovat Fujifilm-Xerox
Společnosti Deason a Icahn vlastnící 15 procent Xeroxu podali žalobu kvůli převzetí firmou Fuji
Společnost Fujifilm ovládla Xerox
Xerox oficiálně zahájil proces rozdělení na dvě samostatné společnosti
Xerox projde hlubokou restrukturalizací s cílem ušetřit 2,4 miliardy USD
Xerox se rozdělí na dvě samostatné společnosti

 

 

Soudce Barry Ostrager z Nejvyššího soudu v New Yorku v New Yorku udělil soudní příkaz dočasně blokující fúzi obou společností a řekl: „Žalobci prokázali pravděpodobnost úspěchu ve věci jejich tvrzení, že obžalovaní porušili své svěřenecké povinnosti jako ředitelé při schvalování navržených transakcí a že Fuji pomáhal a povzbuzoval takové porušení.“

Představenstvo společnosti Xerox Corp., které souhlasilo s fúzí, vydalo toto stanovisko: „Společnost Xerox okamžitě podá odvolání proti rozhodnutí soudu, Rada Xerox přistoupila k důslednému procesu, ve kterém dospěla k rozhodnutí o schválení navrhované transakce, včetně komplexního přezkumu strategických a finančních alternativ společnosti a možných transakčních struktur při jednáních s Fujifilmem po dobu deseti měsíců“.

Současné uspořádání Fuji Xerox Co., Ltd., je založeno na dohodě z roku 2001, která podle společnosti Deason obsahuje část, která nebyla akcionářům Xeroxu nikdy oznámena a dovoluje firmě Fuji, aby si udržovala kontrolu nad právy duševního vlastnictví a výrobními právy společnosti Xerox na asijsko-tichomořském trhu v případě, kdy by se společnost Xerox měla prodat jinému zájemci.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
FINNERTZ, MEGHAN. Democrat & Chronicle. Xerox, Fujifilm merger temporarily blocked by judge. [online]. McLean (Maryland): Gannett. Poslední revize 09. 05. 2018. <https://eu.democratandchronicle.com/story/money/2018/04/28/xerox-fuji-merger-temporarily-blocked-court/561015002/>.

FUJIFILM Holdings Corporation.  Fuji Xerox and Xerox to combine to become a new Fuji Xerox Fujifilm to own 50.1% of the combined company -Accelerates growth as a world-leading Document Solution Company-. [online]. Poslední revize 31. 01. 2018. <http://www.fujifilmholdings.com/en/news/2018/0131_01_01.html>.

Xerox. FUJIFILM Holdings and Xerox Announce Agreement to Combine Fuji Xerox Joint Venture with Xerox. [online]. Poslední revize 31. 01. 2018. <https://www.news.xerox.com/news/FUJIFILM-Holdings-and-Xerox-announce-agreement-to-combine-Fuji-Xerox-Joint-Venture-with-Xerox>.

Wikipedia: the free encyclopedia. Fujifilm. [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. Poslední revize 13. 06. 2018. Dostupný z WWW: <https://en.wikipedia.org/wiki/Fujifilm>.

Wikipedia: the free encyclopedia. Rank Xerox. [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. Poslední revize 27. 05. 2018. Dostupný z WWW: <https://en.wikipedia.org/wiki/Rank_Xerox>.

Wikipedia: the free encyclopedia. Fuji Xerox. [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. Poslední revize 19. 06. 2018. Dostupný z WWW: <https://en.wikipedia.org/wiki/Fuji_Xerox>.